Според най-големия справочник за езиците - Ethnologue, в света има повече от 7000 езика. Те принадлежат към 142 различни езикови семейства и са много различни един от друг.
Повечето хора могат да говорят 1-2 езика и имат затруднения с овладяването на нови - сред вас или вашите приятели и семейство вероятно има такива, които си поставят за цел да учат английски всяка година, но все още не са я постигнали. Въпреки че английският оглавява списъка с езици, които са най-лесни за научаване - неговата граматика е изключително проста, неговата система за времена е много ясна и логична.
Интересен факт: за най-известния полиглот в човешката история се смята италианският кардинал Джузепе Мецофанти. Живял е през ХVІІ-ти и ХVІІІ-ти век и е знаел 38 езика. Известно е, че владеел немски, френски, руски, турски, китайски, арабски, иврит и много други.
Топ 5 на едни от най-трудните езици в света
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Защо английският се учи лесно?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Много хора искат да научат английски, но не всеки постига тази цел. И това въпреки факта, че английският е най-лесният език за научаване.
На първо място той е лесен, тъй като използва латинската азбука, която е известна почти навсякъде по света. Повечето хора виждат английски букви от ранна детска възраст и дори знаят как да ги произнасят - това се учи в началното училище или даже в детската градина.
Английският има също относително лесна и логична граматика. Например английските думи нямат окончания, които да ги класифицират като мъжки, женски или среден род. Изреченията имат проста структура и обикновено се изграждат по схемата „подлог - глагол - допълнение“.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
И накрая, поради популярността си, английският е достъпен за изучаване по различни начини. Много хора са научили добре английски просто, като са гледали филми в оригинал и са се интересували от компютърни игри без озвучаване.
Колко трудно е да научиш испански?
Испанският се счита за втория най-лесен език за научаване. На първо място това се дължи на лесната и ясна фонетика – т. е. звуковата структура. Испанските думи са лесни за произнасяне и нямат трудни звуци. Испанската граматика също е проста, особено в сравнение с френската и немската. В по-голямата си част испанските думи се „изписват така, както се чуват“.
Друг е въпросът защо да учим испански. Не е международен език, но има богато културно наследство. Тази функция го прави най-привлекателен. Например, хората се интересуват много от испанската литература - много от нейните произведения са се превърнали в класика. Най-известен е романът „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес.
Кой е най-трудният език за научаване в света?
Колко лесен е италианският език?
Друг сравнително лесен за научаване език е италианският. На първо място неговата простота се дължи на факта, че е потомък на латинския език. Поради наличието на латински корени, много италиански думи и изрази може да изглеждат познати.
Повечето италиански думи са лесни за произнасяне и много хора нямат проблеми с граматиката. Добрата новина за мнозина изучаващи езици е, че в италианския времената са само две: минало и сегашно. Разбира се, има някои нюанси, но всеки ще може да ги разбере с времето.
Колко труден е френският?
За човек, който знае само български, френският може да изглежда труден. Въпреки това, за хора с познания по английски, испански или италиански може да е лесно - френският е тясно свързан с тях.
Някои френски думи вече са ни добре познати: гардероб, жалузи, департамент, пистолет, желе, актьор, балет. Този списък може да бъде продължен дълго.
Допълнителен мотив за изучаване на френски език може да бъде неговата красота – неслучайно го наричат „най-красивият език в света“. Най-вероятно именно заради приятното си звучене намира широко приложение в сферата на изкуството, модата и кулинарията – а преди английския именно той е бил международният език.