Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-големите села в Софийска област?

23 май 2022, 13:40 часа

Област София заема площ от 7059 кв.км и е с население от 238 476 души. В състава на Софийска област има 22 общини, 18 града и 260 села.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/

Знаете ли кои са най-големите села в Софийска област?

1. Село Лозен - 6150 жители

Разположено е в полите на Лозенската планина на 18 км югоизточно от София, край автомагистрала Тракия. На север граничи с Казичене, на запад с Гърмен, на юг с Лозенската планина, а на изток с Нови хан. 
Село Лозен е второто най-голямо село в България след Айдемир, Силистренско, в което живеят 6176 души. С население над 6000 жители, село Лозен е по-голямо от почти 150 български града.
Лозен е и едно от най-новите села в страната. Създадено е през 1955 г. след обединяване на селата Горни Лозен и Долни Лозен.

За разлика от повечето села в България, тук е пълно с млади хора и кипи от живот. Има две детски градини, две училища, 3 манастира, 3 църкви, 17 параклиса, над 570 000 кв.м пътна инфраструктура и над 97 км тротоари.

Близостта до столицата, спокойствието, красивата природа, привличат все повече млади хора в селото. Според местните дори броят на жителите е много по-голям от официално обявения, защото много жители на селото не са регистрирани.

В читалището се преподават курсове по гайда, акордеон и тамбура. Село Лозен е прочуто с това, че съхранява традициите и обичаите на региона. На Лазаровден лазарки обикалят домовете на хората и пеят песни за здраве и берекет. Всяка година през юни се провежда фолклорен събор, на който идват над 800 души от фолклорни състави от цялата страна.
В селото кипи усилена строителна дейност. Кметството работи над проект за изграждане на енорийски център с 2 зали, параклис, пенсионерски клуб и неделно училище. В селото живеят и няколко чуждестранни семейства.

Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем

Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна

50 от най-интересните факти за света

 2. Село Бистрица - 5172 жители

Бистрица е едно от най-старите села в Софийския район. Намира се в ниските северни склонове на Витоша, само на 15 км от София и на 4 км от квартал Симеоново. През Бистрица минават 3 реки - Янчовска и Стара река, които се сливат и образуват река Бистрица, която пресича изцяло селата Бистрица и Панчарево и се влива в река Искър при Панчаревското езеро.

Чистият въздух, тишината и спокойствието, преминаващите реки, добре уредената търговска мрежа и близостта със София, превръщат селото в чудесно място за живеене на млади хора.

Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Какво се прави на Ивановден за късмет

В Бистрица единствено в страната е запазено уникално пеене, което е много старинно и е от предхристиянската епоха. Специалистите го определят като уникална полифония на три гласа. Представляла архаичен тип пеене с характерна мелодика, което се е съхранило през хилядолетията и днес се изпълнява от “Бистришките баби” - фолклорна група към местното читалище, включена в списъка на ЮНЕСКО на нематериалното културно наследство през 2005 г. 

Любопитни факти за каталунската столица Барселона, които ще ви удивят

3. Село Казичене - 4641 жители

Третото най-голямо село в Софийска област е съседното на Лозен село Казичене. Разположено е на 17 км източно от София, до десния бряг на старото корито на река Искър. Тук се пресичат римският военен път между Белград и Истанбул, както и пътят от Самоков до Ботевградското шосе. 

Селото е част от Софийската котловина и е по-близо до северните склонове на Лозенската планина.

Близо до гарата на Казичене се намира “Царската гара”, построено от цар Фердинанд във виенски стил. Това е мястото, където цар Борис Трети започва пътуванията си с управлявания от него локомотив. От същото място цар Фердинанд напусна завинаги България в деня на неговата абдикация - 3 октомври 1918 г.

От началото на 21-ви век в района се развива промишлена зона, където има няколко фабрики и предприятия. Голяма роля за това има наличието на гара и близостта на селото до околовръстния път на София между магистралите Хемус и Тракия.

В последните години населението на Казичене расте непрекъснато, поради големия брой работни место в близките предприятия и близостта със столицата.

4. село Владая - 3550 жители
5. село Нови хан - 3199 жители
6. село Врачеш - 3195 жители
7. село Панчарево - 3077 жители
8. село Герман - 2744 жители
9. село Волуяк - 2619 жители
10. село Чепинци - 2483 жители.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес