Чайовете против кашлица помагат за флуидизиране на секретите, което улеснява отделянето на храчки и борбата с микроорганизмите, отговорни за дихателните промени.
Освен това, се препоръчва въобще да се увеличи консумацията на течности с цел разреждане на секретите и улесняване на излизането им, както и за успокояване на гърлото и облекчаване на кашлицата.
Д-р Мануел Рейш препоръчва някои чайове против кашлица. https://www.tuasaude.com/tratamento-caseiro-para-a-tosse/
Още: За какво помага чаят от бял равнец?
1. Чай от канела, карамфил и лимон
Канелата и карамфилът имат бактерицидни свойства и помагат за елиминирането на микроорганизмите, отговорни за кашлицата. Лимонът и медът отхрачват, също така подсилват имунната система поради витамина С в състава им.
Съставки: 1 пръчка канела, 3 кулинарни карамфилчета, 1 резен лимон, 1/2 литър вода, 1 супена лъжица мед.
Слагате всички съставки в чайник и варите 5 минути. Изчаквате да изстине, прецежда се, подслажда се с 1 супена лъжица мед и се пият по 2 чаши на ден.
Още: За какво се смята, че ни помага много мурсалският чай?
2. Чай от евкалипт
Чаят от евкалипт може да се използва при промени в дихателната система. Той проявява свойства, които потискат развитието на микроорганизми, отговорни за тези промени, разрежда слузта, има отхрачващо и противовъзпалително въздействие, облекчава кашлицата.
Съставки: листа от евкалипт - 1 с. л., 1 л. преварена вода.
Поставяте евкалиптовите листа в преварената вода и оставяте да киснат около 10 минути. Прецеждате и пиете по 3 чаши от този чай на ден.
Още: Защо чаят от мащерка се препоръчва за проблеми със съня
Чаят от евкалипт трябва да се избягва от бременни жени, кърмачки и от деца под 2 години. Не се препоръчва за хора с хипертония и които се лекуват с антиепилептични и успокоителни лекарства.
3. Чай от мащерка
Мащерката противостои на бактериите, втечнява и изхвърля секретите, което я прави добър вариант за лечение на респираторни заболявания като бронхит и кашлица.
Съставки: 1 с. л. мащерка, 1 л. преварена вода.
Изсипвате мащерката в преварената вода и оставяте да престои около 10 минути. Прецеждате и пиете до 3 пъти на ден.
4. Чай от коприва за алергична кашлица
Алергичната кашлица е упорита и не е свързана с грип или настинка. В този случай добър вариант за домашен лек е чаят от коприва.
Копривата е лечебно растение, което има антихистаминови свойства и затова помага в борбата с различни алергии.
Съставки: 1 с. л. сушени листа от коприва, 200 мл вода.
Наливате водата в тенджерка, слагате я на котлон и чакате да заври. Щом кипне, изключвате котлона, добавяте копривата, покривате съда и изчаквате да изстине. Прецеждате и пиете, като може да подсладите с 1 супена лъжица мед. Приемайте по 2 чаши на ден.
Този домашен лек трябва да се избягва по време на бременност и кърмене, от хора със сърдечна или бъбречна недостатъчност; от диабетици, тъй като може да има хипогликемичен ефект, както и от хора с високо кръвно налягане.
5. Чай от мента
Чаят от мента може да се използва за облекчаване на кашлица, болки в гърлото и настинки, тъй като неговите етерични масла, противовъзпалителните и аналгетичните му свойства помагат срещу възпаленията в гърлото и дихателните пътища.
Освен това, ментата има антибактериални и имунологични свойства, с които помага за по-бързата борба с грипа и настинките.
Съставки: 6 нарязани листа от мента, 150 мл вода.
Кипвате водата и добавяте ментата. Бързо дръпвате от огъня и оставяте да престои 5 до 10 минути. Прецеждате, подслаждате на вкус и пиете 3 до 4 чаши на ден.
Чаят от мента трябва да се избягва от хора с тежък рефлукс или хиатална херния, а също така не трябва да се консумира от деца под 5 години. Не се препоръчва за бременни жени и кърмачки.
Внимание! Тази статия е само информативна. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---