Положителните черти на личността обикновено се считат за нещо положително. Но дори и най-полезните черти на личността могат да имат обратен ефект, причинявайки проблеми в отношенията, работата и психичното здраве.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Следните пет качества са желателни, но те имат своите граници.
1. Добронамереност
Приятните хора са топли, мили и полезни и тези качества ги правят страхотни партньори, приятели и колеги. Няма съмнение, че приятната личност е предимство в много ситуации.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Но изследванията показват, че на работното място хората с прекомерно сговорчивост, в сравнение с тези с по-умерени нива, са склонни да имат по-ниски заплати, получават по-малко наставничество и е по-малко вероятно да изразят творчески идеи.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Други изследвания сочат, че да бъдеш твърде сговорчив може да има пагубни ефекти върху взаимоотношенията – например съпрузите, които се опитват да видят доброто в действията на партньорите си, дори когато тези действия са много вредни, в крайна сметка могат да доведат до по-сериозни проблеми и намалено брачно удовлетворение.
2. Добросъвестност
Добросъвестността включва самодисциплина, подреденост и желание за постижения. Ползите от тази черта варират от превъзходни резултати и академични постижения до по-добро здраве и по-дълъг живот.
Но връзката между добросъвестност и благополучие може да изглежда по-скоро като крива, отколкото като права линия - тя е полезна до известна степен, но на по-високи нива може да бъде проблематична, причинявайки обсесивно-компулсивни тенденции, перфекционизъм и стрес.
12 характеристики, които показват, че сте лош човек
3. Екстровертност
Екстровертите са напористи, приказливи и приятелски настроени и се вдъхновяват от социалното взаимодействие. В сравнение с интровертите, екстровертите са склонни да имат по-високи резултати за щастие, вероятно поради това, че са по-социално активни.
Но прекомерната екстровертност може да има и недостатъци, включително по-голям риск от престъпно поведение, психопатия и дори вирусна инфекция. Освен това, едно проучване установява, че предположението, че екстровертите са най-добрите търговци, може да не е напълно точно: сред представителите на кол център амбивертите (тези с комбинация от интровертни и екстровертни качества) са направили най-много продажби, вероятно поради по-голямата си гъвкавост при говорене и слушане. За разлика от това, екстремните екстроверти рискуват да изглеждат прекалено самоуверени или напористи.
4. Откритост
Хората с висока степен на откритост са склонни да имат живо въображение, обичат да опитват нови неща и имат интелектуално любопитство. Откритостта се свързва с благосъстоянието, въпреки че връзката е по-слаба, отколкото за другите характеристики, описани тук. Също така се свързва с креативността и общите познания.
Но откровеността може да бъде вредна, ако навлезе твърде далеч в сферата на фантазията, затруднявайки разграничаването между измислица и реалност. Докато някои форми на психични заболявания са свързани с изключително ниски нива на откритост, други се характеризират с изключително високи нива на тази черта. Изключителната откритост може също да ограничи способността на хората да поддържат задоволителни романтични връзки: силното предпочитание към новото пред рутината може да доведе до скука и блуждаене.
Кои са лошите черти на характера ни?
5. Емоционална стабилност
Докато невротичните хора са по-склонни да изпитват негативни емоции, самокритика и повишена реактивност към стрес, емоционално стабилните хора са спокойни, уравновесени и се справят добре със стреса. Тази черта има широк спектър от предимства, от по-малко променливи връзки до по-малка вероятност да страдате от разстройства на настроението.
Но има причина толкова много хора да изпитват поне някаква степен на невротични тенденции: страхът и безпокойството са механизми за оцеляване, които се предполага, че са еволюирали, защото ни предпазват от вреда. Докато тази система може да се обърка, когато хората възприемат заплахи там, където няма такива, другата крайност може да бъде също толкова нефункционална: пълната липса на страх може да накара хората да поемат ненужни рискове, които водят до нараняване или смърт.