Комарите идват, когато времето се стопли, и винаги си тръгват твърде късно. Даже през зимата те все още ни поднасят неприятни изненади. Това са наистина досадни насекоми и човек, докато се почесва след ухапване от комар, може само да се чуди за какво ги е предназначила природата.
Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб
1. Колко вида комари има в света?
Изследователите преброяват най-малко 3000 вида комари, от които 70 се срещат в Южна Европа. Но само няколко са видовете, които нападат хора. Повечето предпочитат други животни - птици, земноводни и безгръбначни.
2. С какво се хранят мъжките комари?
Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов
Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?
„Ухапа ме комар“ - тази фраза се чува сравнително често. Но по-правилно е тя да звучи така: „Ухапа ме комарКА“. Защото във връзка с ухапването винаги става дума за женски комар. Само женските смучат кръв. Причината е, че кръвта е богата на протеини, които са много важни за развитието на яйцеклетките. А мъжките по природа са „миролюбиви вегетарианци“ - хранят се предимно с цветен нектар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен
3. Защо ухапванията от комари сърбят?
Отговорът е, че слюнката на комарите съдържа антикоагулант - вещество, което предотвратява съсирването на кръвта и се използва за по-лесното й засмукване. Сърбежът пък се причинява от нашата имунна система, която е „длъжна“ да съсирва бързо кръвта, за да ограничава кръвотеченията – и по тази причина се бори с това вещество.
4. Обичат ли комарите бирените фестивали?
Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея
Още: Уролог: Избягвайте тези храни и напитки – вредни са за простата
Забелязано е, че комарите са особено агресивни към хората, които пият бира или вино. Причината е, че организмът на любителите на алкохола произвежда повече ацетон, етанол и метанол, които се елиминират от тялото ни чрез потта. Но, в интерес на истината, комарите не се привличат от алкохолни и бирени партита, а от въглеродния двуокис, произведен от дишането и кожата, както и от млечната киселина, която може да бъде усетена на разстояние до 30 метра.
Отблъснете досадните комари от градината с тези лесни трикове
5. Защо комарите издават звука „зззззз“?
Този досаден писък се причинява от много бързото пляскане на крилете – което е с честота 300 до 600 пъти в секунда. За сравнение, колибрито, което размахва крилата си най-бързо от всички птици, маха с крила между 12 и 80 пъти в секунда. Според някои учени бръмченето на комарите е любовен зов за привличане на женските.
6. За какво се използват комарите?
Въобще, защо са й на природата тези безполезни, досадни насекоми? Нали, щом съществуват, значи, все пак, е с някаква цел...
Да, наистина: някои комари са от съществено значение за изхранването на птици, мигриращи от един географски регион в друг – например, комарите от видовете Aedes impiger и Aedes nigripes, с които се хранят насекоми, птици, земноводни и риби.
А има и цветя, които се опрашват от комари - като някои орхидеи от семейство Platanthera.
Знаете ли колко време живеят комарите?
7. Опасни ли са комарите?
Много видове не са опасни и не се разболяваме от ухапванията им. Има обаче комари, които пренасят направо смъртоносни болести. Например, според най-авторитетното медицинско списание – Lancet, маларията, пренасяна от комари, убива 1,2 милиона души всяка година. Това се дължи на бедността, мръсотията и липсата на елементарни защитни средства като чаршафи и мрежи против комари.
8. В колко часа излизат комарите?
Комарите са любители на нощния живот: забавляват се през нощта. Те са по-малко активни през деня, защото е горещо – и, съответно, тогава предпочитат да стоят на хладно.
10. Има ли естествени методи за борба с комарите?
Има ли нещо, което комарите мразят? Да, маслото, извлечено от котешка трева (Népeta catária - коча трева, мачо биле, бабица), е чудесен натурален начин за убиване на комари. Според някои изследвания това масло е дори по-мощно и от най-ефективните химически репеленти срещу насекоми.
---