На 6 май се празнува цъвковния празник на великомъченик Георги Победоносец - един от най-почитаните светци, мъченик за Христовата вяра. На иконите Св. Георги Победоносец е изобразяван винаги на кон, а в краката му лежи убитата от него ламя.
Един от най-почитаните светии в България. Той е покровител на земеделските стопани. В деня преди Гергьовден селяните забиват в средата на нивите си раззеленил се клон от бук, за да шумят и изкласят житните класове и другите посеви да дадат добра реколта.
На вратата на всяка къща се закачват букови клонки, разцъфтял глог, люляк или други цъфнали храсти. На Гергьовден домакините окичват чешмите и кладенците със зеленина и пускат в котлите с вода стрък коприва за здраве.
Какво се празнува на Гергьовден?
Георги празнува имен ден на 6 май
Момчето Георги е много чисто и спретнато дете, за радост на майка си и баща си. В училище той често държи на себе си и не се стреми да изгражда отношения със съучениците си. Георги е добър и надежден приятел, умее да слуша и да пази най-съкровените тайни.
Възрастният Георги прави забележителен напредък в хуманитарните науки. Той лесно излага мислите си на хартия, установява контакти с хората, като същевременно проявява завиден такт и уважение към събеседниците си. Той е отговорен и надежден човек, за което е ценен във всяка работа. Той има собствено мнение за всички неща.
Гергьовден – обичаите, задължителни за спазване!
В семейството той често заема второстепенна позиция и дава лидерство на жена си. Това обаче не означава, че Георги избира ролята на послушник, в никакъв случай, той позволява само на съпругата си да взема решения, които го устройват. Той общува с децата на равни начала, но шумът и суетенето, свързани с тях, го натоварват.
Кои имена празнуват на Гергьовден 2023 - целият списък на празнуващите
Имен ден празнуват: Галя, Ганка, Ганчо, Генчо, Гео, Георги, Георгина, Гергана, Гинка, Гиньо, Гиргин, Гиргина, Гоце, Гюро, Гюрга, Гюргелена, Йорго, Порица