Студена бира, хладни предястия, сладолед – не можем да си представим горещото време без тях, а за да ги съхраним ни е нужен хладилник. Този незаменим уред за дома ни позволява и да запазим продуктите пресни и да ги предпазим от разваляне и образуване на опасни бактерии, като това се отнася с пълна сила за продуктите от животински произход.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
От зората на своята поява до днес хладилникът претърпява редица промени, за да се превърне в модерния уред, който е безценен помощник в кухнята ни и в който съхраняваме на практика всичко. А дали сме прави? Дали за всички храни хладилник е необходим, или напротив – съхраняването на определени продукти в уреда е силно непрепоръчително и влияе отрицателно на вкусовите им качества и на полезните им свойства?
История на хладилника
Преди електричеството да бъде изобретено и преди хладилникът да заеме своята ключова роля в съвременната кухня, човечеството е използвало студените речни води, за да съхранява каквото е нужно. Това били първите своеобразни „хладилници“, по-късно заменени от студените избени помещения под земята – под къщите на хората от онези години. Едва през 1800 година се появяват т.нар. ледени кутии, които леко напомнят съвременните уреди. Те обаче работели без ток, което всъщност си е за завиждане, ако се имат предвид цената на електрическата енергия днес и доходите у нас.
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
Немският професор Карл фон Линде патентова нов процес за втечняване на газове в края на 1800 г., а американецът Джейкъб Пъркинс изобретява първата система за компресиране на пара, която е от ключово значение за хладилниците през 1834 г. Това отваря вратите пред света на хладилниците и улеснява учените, които продължават работа за появата на първия модерен хладилник. През 1913 г. американецът Фред У. Улф изобретява първия домашен електрически хладилник, а производството за масова употреба започва 5 години по-късно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Как се съхранява кашкавалът в хладилника, за да не мухляса?
Днес не можем да си представим съвременния живот без хладилник и задължително купуваме такъв, дори да е на кредит, тъй като е сред ключовите и основни, базови уреди за домакинството. Едва ли има продукт, който домакините да не прибират днес в съвременния хладилник, но това е погрешно поведение, което съсипва някои продукти. Вижте защо.
Кои храни в хладилник не трябва да държим?
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
1. Шоколад
Шоколадът ви е омекнал в горещия летен ден в чантата ви за пазар и си мислите, че хладилникът ще оправи нещата? Грешите. Той само ще накара сладкото удоволствие да приеме нова форма, да побелее и да загуби част от вкусовите си качества. Същото се отнася и за течния шоколад. Охладете, но не в хладилника, за да запазите тази наслада такава, каквато очаквате.
2. Мед
Една от най-вкусните и полезни наслади в живота – медът, сочен като суперхрана, се съхранява на стайна температура. Никога не го съхранявайте в хладилник, за да не стане твърд и на бучки.
3. Краставици
Невероятно, но факт – краставиците нямат място в хладилника. Това определено ни изненада. Ако решите да ги съхранявате там, бъдете готови да ги откриете воднисти, замръзнали и с ями по кората – не желаете нищо от това, нали?
4. Хляб
Малко са домакините, които допускат тази грешка – да приберат хляба в хладилника и това обикновено се случва, ако са прекалили с пазаруването и се тревожат да не мухляса в кутията за хляб. Ако наистина се нуждаете от спешно решение, помагащо ви да съхраните голям брой от насъщния, то ще го откриете във фризера, а не в хладилника. Замразете филийките. После използвайте тостер за отмразяване. Ако изберете да го съхраните в хладилник, той ще остарее вместо да го запазите пресен.
Чести грешки при съхранението на храната в хладилника, заради които тя се разваля по-бързо
5. Лук
Влагата в хладилника може да доведе до омекване на лука и до плесенясването му. Вместо това съхранявайте главите на хладно и сухо място, далеч от картофи.
6. Картофи
Като казахме картофи, то те също нямат място в хладилника. Влагата е вредна и за тях, така че им осигурете хладно и сухо място, далеч от съвременния уред.
7. Ядки
Влагата е сред най-големите врагове на ядките независимо от вида им. Не се изкушавайте да ги приберете в хладилника именно заради влагата там, която ще ги погуби. За да се насладите на хрупкави, вкусни и полезни ядки, съхранявайте ги на хладно, сухо и тъмно място.