Изследователите заключават, че определени личностни черти влияят върху това колко дълго човек може да седи на едно място или да тренира усърдно. Оказва се, че невротизмът може да бъде полезен. Всичко е свързано с безпокойството.
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Учени провели експеримент, на който присъствали 369 души. Експертите установили как определени личностни черти влияят върху физическата активност на човек, както и върху навика да води заседнал начин на живот.
За да направят това, изследователите са наблюдавали доброволци в продължение на няколко десетилетия. Мъжете и жените са били подложени на специални психологически тестове и също така им е казано как биха постъпили в дадена житейска ситуация. Учените проследили динамиката в различните възрастови категории участници: когато са били на 33, 42, 50 и 61 години. Те обърнали внимание и на здравето на хората - доброволците преминали медицински прегледи.
Още: Защо хората смятат, че са прави дори когато грешат
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер
В резултат на това експертите формираха няколко типа личности:
- Стабилен;
- Крехък;
- Прекалено контролируем;
- Недостатъчно контролируем;
- Традиционен.
Всички доброволци също били преценени откъм склонност към невротизъм, екстравертност, добросъвестност, откритост и сговорчивост. Това помогнало на учените да класифицират хората в типове личности.
Още: Ползи и приложение на белия пипер
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
Авторите на проучването са първите, които комбинират данни за личностните черти с показатели за физическа активност. Какво се получило накрая?
Още: Психолог: Тези 11 изненадващи фрази ви правят симпатичен за всички
- Хората с висока степен на добросъвестност и екстровертност поддържат както физическата активност, така и бездействието по-дълго. Тоест те могат да ходят с часове, но след това да лежат неподвижно на дивана за същото време.
- Доброволците, които учените класифицират като невротиците (крехки типове личности) по-бързо почувствали дискомфорт при продължително седене и затова започнали да се движат. Тоест, тяхната физическа активност е била по-висока от тази на хората със стабилен тип личност.
Резултатите изненадали учените, защото опровергали един общоприет стереотип.
„Невротизмът често се свързва с по-високи нива на заседнало поведение. Въпреки това, в нашето проучване хората с крехък профил често прекъсват заседналия си начин на живот, което, разбира се, е полезно за здравето “, отбелязват учените.
Оказва се, че склонността към невротизъм може да попречи на воденето на заседнал начин на живот.
Още: Да се справите с тежкото минало: психолог обяснява как да реагирате на травмите на партньора
Що се отнася до хората с други типове личности, експертите не разкриват статистически значими разлики.
Невротиците са типични холерици
Психолозите смятат, че по-голямата част от невротиците са сред холериците. Такива хора бързо се втурват от едно нещо към друго и също бързо губят интерес. Имат много емоции и енергия, буквално не могат да седят на едно място. Холериците винаги се отличават с неуравновесен темперамент, избухливи са и лесно изпускат нервите си. В наши дни холериците се смятат за слаб тип.
Има още три темперамента. Сангвиниците са уравновесени и спокойни хора, имат стабилна психика, превключват бързо, но могат и да упорстват да правят нещо няколко часа.
Що се отнася до флегматиците, те са хладнокръвни, неподатливи на емоции, бавни и дори привидно потиснати. Сякаш флегматичните хора са специално родени, за да покажат на другите, че не трябва да бързат за никъде.
И друг тип е меланхоличният. Такива хора са винаги заети и възприемат всичко, което се случва, по негативен начин. Те също могат да бъдат невротични, тъй като дълбоко преживяват неуспехите и възприемат много неща по негативно.