Еньовден е празник, свързан със Слънцето. Този ден започва с лятното слънцестоене (най-дългият ден в година). Тогава то е в най-високата си точка. То представя символично, победата на „светлината над тъмнината“.
Още: Стихотворение на деня, 28 януари, от Дора Габе
Затова и на Еньовден се казва „приеми светлината“, като светлината е духовното знание, което побеждава невежеството. Корените му са още от древността в езическите ритуали и фолклорните традиции на различните народи.
Култът към Слънцето е широко застъпен в религиите и митологиите на различните етноси. Слънцето е светлина, а светлината е живот. Когато е в зенита си, то се свързва с Ян енергията и на Изток се почита Богът Баща.
За да е здрава годината, в ранен час след падането на росата в сухо и слънчево време се берат 77 билки и половина. Сред тях са липов цвят, жълт кантарион, бял равнец, лайка, мента, мащерка, еньовче, маточина.
Още: Ръкостискане с две ръце: Ето какво ни говори за другия човек
Още: Кои са най-честите причини за рязко напълняване около корема?
От набраните билки, на първо място е еньовчето, жените правят еньовски китки и венци, вързани с червен конец.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво количество тиквени семки на ден е добре да се хапва през есента
Още: При почистване на душ слушалка - ето за какво да внимаваме
Еньовден е! Какви са традициите за този ден
Кои билки задължително се берат на Еньовден:
Лайка
Още: Гениален трик за миялна машина, който трябва да опитате още днес
Още: Какъв църковен празник е на 28 януари - традиции и обичаи
Цветовете на лайката са изключително полезни. Чаят се препоръчва при детоксикация, за пречистване на кръвта и намаляване на холесторола, подобрява стомашно-чревния тракт. Лайката има изключително успокояващо действие и е идеална за подобряване на съня.
Бял равнец
Наричат я още „бяло еньовче“. Билката има 7 разновидности и всички са лековити. Чаят от бял равнец помага при менструация и за хормоните при менопауза. Има кръвосъсирващ и болкоуспокояващ ефект и помага при гастрит, язва, ревматични болки и простуда. Равнецът регулира обмяната на веществата, стимулира работата на бъбреците и успокоява подуването на стомаха.
Жълт кантарион
Жълтият кантарион е често използван за успокояване на нервите, както и при леки депресивни състояния. Билката помага при гастрит, проблеми със стомаха, сърцебиене, главоболие и раздразнителност.
Какво се прави в нощта срещу Еньовден?
Еньовче
Това е растение, което е символ на Еньовден. Билката изчиства тялото от токсини, премахва камъни в бъбреците и помага при проблеми с простата и пикочните пътища. Компресите, направени с настойка от еньовче помагат при кожни възпаления – ожулвания, язви и изгаряния.
Мащерка
Антиоксидантните флавоноиди, терпинен и бета каротин в мащерката предпазват от инфекции и понижават възпаленията в тялото. Билката успокоява дихателните пътища и подобрява устната хигиена. Мащерката помага за намаляване на вредните бактерии, които са в основата на образуването на гъбичките.
Липов цвят
Съдържа витамини, антиоксиданти, флавоноиди, клей, танини и етерични масла, които облекчават състоянието ни при грип и настинка и успокояват нервната система. Липата стимулира храносмилането, бори се с инфекциите на пикочните пътища и намалява риска от хипертония и сърдечно-съдови заболявания.