Познавате ли София? Не, не ви питаме за улиците, забележителностите и кафенетата, а дали познавате историята на града и кога София е станала столица на България. Оказва се, че въпросът затруднява и множество столичани, които не съумяват да дадат верния отговор.
История на София като столица на България
Когато говорим кога София е избрана за столица на България, следва да уточним дали визираме Княжество България или България след обединение на Княжество България с Източна Румелия. Градът е избран за столица на Княжество България от депутатите в Търново. Годината е 1879-та, а датата е 3 април. Решението е единодушно. Към онази година градът има едва около 11 700 жители и две училища. Територията на София по онова време, в което е избрана за столица на Княжество България, е била едва 3 кв. км. – малко познат факт, който ни изненадва. Едва по-късно – след 1934 година – с присъединяването на околните села Подуяне, Слатина, Драгалевци, Красно село, Обеля, Надежда, Орландовци, Малашевци територията на София нараства на 57 кв. км., докато само няколко години по-рано – след приключване на Втората Световна война – територията на София все още е била едва 8 кв.км. С увеличаване на територията се появява и разделянето на райони. През 1955 година те са били 6. Общините в София се създават много по-късно – през 1987 година и изместват районите. С приет от 9-тото Народно събрание Закон за създаване на общини в град София на 10 декември 1987 година София се разделя на общини, като техният брой е 24.
Гербът на София столица на България е приет през 1900 година и е дело на художника Харалампи Тачев, а девизът „Расте, но не старее“ е добавен 11 години по-късно. Празникът на града – денят на Св. мъченици София, Вяра, Надежда и Любов е избран и утвърден през 1992 година с решение на Общинския съвет.
Защо е избрана София за столица на Княжество България?
Защо въпреки малкото население и площ София е избрана така единодушно за столица на България? Градът се отличавал с отличното местоположение и потенциал за растеж, включително икономически, който бил забелязан и който става фактор за избора на София за столица на Княжество България.
Кой предлага София за столица на България?
Малко известен факт е и кой първи вижда в София потенциала ѝ за развитие и я предлага за столица на България. Личността е известна и вероятно многократно сте чували името ѝ – проф. Марин Дринов – историограф и съосновател на Българската академия на науките.
Кога става София столица на България?
Съществено е да знаете не само кога става София столица на Княжество България, но и кога става столица на България, обединена с Източна Румелия. Столица на обединена България София става в годината на Съединението – 1885-та, 6-ти септември.