В някои култури панталоните са обичайно облекло, носено от жени от векове или хилядолетия. Това не е така в голяма част от западното общество. В Съединените щати жените обикновено носели дълги поли, с изключение на някои жени, които носели дрехи, подобни на панталони, за да работят или да се занимават със спорт. Въпреки че имало някои жени, които защитават панталоните през 19-ти век, панталоните като приемлива опция за ежедневно облекло за жените не се утвърждава до средата на 20-ти век.
Възприемането на панталоните като популярен елемент от облеклото на жените в западното общество проследява своите корени до движението за реформа на облеклото от средата на 19-ти век. Въпреки че има жени от това време, които вече носели дрехи, подобни на панталони, ако били ангажирани с физически упражнения или домакинска работа, дрехите обикновено се носят извън очите на обществеността. Повечето жени обикновено носят дълги поли, които се усещали тежки, изглеждат обемисти и ограничават обхвата им на движение. Някои жени, възприемайки концепцията за „рационално облекло“, искат възможността да носят панталони на обществени места. Някои го искат по чисто практически причини, като например комфорт и лекота на движение. За други свободата да носят панталони е свързана с движението за правата на жените, радикален и противоречив кръстоносен поход по онова време.
Кои модни трендове от изминали години се завръщат?
В Съединените щати Елизабет Смит Милър проектира ранна версия на подобно на панталон облекло за жени около 1851 г. То се състои от пола, стигаща до под коленете, и свободни „турски“ панталони, които се събират на глезените, и се носи с сако. Известна като „цветове“, тази дреха е взела името си от ранния защитник на дизайна на Милър, Амелия Дженкс Блумър. Други ранни поддръжници на панталоните за жени били лекарят и реформатор Мери Едуардс Уокър и суфражистката Елизабет Кади Стантън. Въпреки че се радват на популярност в някои кръгове, блумърите предизвикват много спорове. Тяхната ежедневна употреба избледнява след няколко години и панталоните за жени отново биват преместени в ограничен набор от дейности, като упражнения или домакинска работа, или са носени в единични случаи.
Още: Каква е символиката на коледната елха?
Още: 3 любими стихотворения за Коледа от български писатели
Модата - начин да изразиш себе си
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какви са вредите от мащерката и как да ги предотвратим
Още: Какво НЕ трябва да се прави на Коледа - забраните, които всеки трябва да спазва
Имало краткотрайни възраждания на носенето на панталони на обществени места от жени, като например по време на Първата световна война (1914-18), когато цивилни жени, които поели работни места, традиционно заемани от мъже, понякога носели панталони. По време на Втората световна война (1939-45 г.) панталоните са по-широко носени от цивилни и военни жени, както на работа, така и в обществото. Въпреки че жените продължават да се наслаждават на носенето на панталони след войната, особено за спорт или свободното време, тенденциите в стила за жените остават фиксирани предимно върху полите или роклите до 60-те и 70-те години. След това, подкрепени от движението за правата на жените, панталоните се налагат твърдо като популярни и подходящи опции за облекло за жени у дома, на обществени места и на много работни места.