В някои култури панталоните са обичайно облекло, носено от жени от векове или хилядолетия. Това не е така в голяма част от западното общество. В Съединените щати жените обикновено носели дълги поли, с изключение на някои жени, които носели дрехи, подобни на панталони, за да работят или да се занимават със спорт. Въпреки че имало някои жени, които защитават панталоните през 19-ти век, панталоните като приемлива опция за ежедневно облекло за жените не се утвърждава до средата на 20-ти век.
Още: КУПИ 1, ВЗЕМИ 2 - от KWIAT!
Още: Какви огромни ползи ни носи всекидневното ядене на чесън
Възприемането на панталоните като популярен елемент от облеклото на жените в западното общество проследява своите корени до движението за реформа на облеклото от средата на 19-ти век. Въпреки че има жени от това време, които вече носели дрехи, подобни на панталони, ако били ангажирани с физически упражнения или домакинска работа, дрехите обикновено се носят извън очите на обществеността. Повечето жени обикновено носят дълги поли, които се усещали тежки, изглеждат обемисти и ограничават обхвата им на движение. Някои жени, възприемайки концепцията за „рационално облекло“, искат възможността да носят панталони на обществени места. Някои го искат по чисто практически причини, като например комфорт и лекота на движение. За други свободата да носят панталони е свързана с движението за правата на жените, радикален и противоречив кръстоносен поход по онова време.
Кои модни трендове от изминали години се завръщат?
В Съединените щати Елизабет Смит Милър проектира ранна версия на подобно на панталон облекло за жени около 1851 г. То се състои от пола, стигаща до под коленете, и свободни „турски“ панталони, които се събират на глезените, и се носи с сако. Известна като „цветове“, тази дреха е взела името си от ранния защитник на дизайна на Милър, Амелия Дженкс Блумър. Други ранни поддръжници на панталоните за жени били лекарят и реформатор Мери Едуардс Уокър и суфражистката Елизабет Кади Стантън. Въпреки че се радват на популярност в някои кръгове, блумърите предизвикват много спорове. Тяхната ежедневна употреба избледнява след няколко години и панталоните за жени отново биват преместени в ограничен набор от дейности, като упражнения или домакинска работа, или са носени в единични случаи.
Още: След шкембе чорба: Ето как да не миришем на чесън
Още: Кой е най-дълбокият язовир в България?
Модата - начин да изразиш себе си
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Знаете ли какво е флуидна интелигентност
Още: Тези къси прически за жени над 60 свалят поне няколко години
Имало краткотрайни възраждания на носенето на панталони на обществени места от жени, като например по време на Първата световна война (1914-18), когато цивилни жени, които поели работни места, традиционно заемани от мъже, понякога носели панталони. По време на Втората световна война (1939-45 г.) панталоните са по-широко носени от цивилни и военни жени, както на работа, така и в обществото. Въпреки че жените продължават да се наслаждават на носенето на панталони след войната, особено за спорт или свободното време, тенденциите в стила за жените остават фиксирани предимно върху полите или роклите до 60-те и 70-те години. След това, подкрепени от движението за правата на жените, панталоните се налагат твърдо като популярни и подходящи опции за облекло за жени у дома, на обществени места и на много работни места.