На територията на нашата държава има множество древни светилища и храмове с любопитна и ценна история. За всеки от тях може да се разкаже по нещо. Интересното е, че точно в България се намира най-старият манастир на европейския континент, а именно Чирпанския манастир.
Легендата за манастира
Това е най-старият манастир у нас и в Европа. Според историческите сведения, манастирът край Чирпан „Св. Атанасий“ е бил основан от светеца през 344 г. Св. Атанасий тогава е александрийски патриарх и пристига в древна Сердика за Вселенския събор, който се явява ключов за европейската история. На този събор се приема Едикта на толерантността, с който християнството се приема като „законна религия“, одобрена от Римската империя.
Топ 5 на най-старите манастири в България
На път към Константинопол, през 344 г. александрийският патриарх нощува край с. Златна ливада в старата римска крепост. Точно тогава плъзва чума сред тракийското население в района и св. Атанасий се усамотява в пещера, съвсем близо до крепостта на пост и молитви за спасение от чумата. Той съветва хората да издигнат храм, за да спрат заразата.
Издигат обителта върху древно тракийско светилище край пътя Виа Диагоналис, главният път Константинопол-Сердика, и заразата спира разпространението си. Местните хора повярвали в силата на вярата и се превърнали в ревностни християни. През 373 г, след като патриархът починал, нарекли манстира на негово име.
Друга легенда разказва как след установяване на народната власт след 1944 г, манастирът запустял и го направили овчарник. Тогава св. Атанасий три нощи се явявал в сънищата на една баба от селото и искал овцете да бъдат махнати от това свято място. Никой не вярвал на възрастната жена, когато разказвала съня си.
Светцът се явил и в съня на местния партиен секретар и го стреснал с предсказанието, че ще загуби детето си, ако не се освободи храма. Според легендата, старата обител била напълно изчистена и подредена само за една нощ.
Знаете ли кой е най-старият манастир в България?
Историята на манастира
Казаното по-горе се споменава и в архивите на Александрийската патриаршия. Доказателство за това дават и останките на „Римския манастир“, наричан днес Чирпански.
Като повечето християнски храмове по нашите земи, и този манстир е бил унищожаван и издиган от нищото наново. Интересното е, че всички опити за пълното му унищожаване по време на турското робство се оказват неуспешни.
В наши дни, манастирът за пръв път е бил ремонтиран по настояване на Людмила Живкова през 80-те години на миналия век. Светата обител бива разширена, издигната е сграда на два етажа, която е разположена до днешната порта. Така Чирпанският манастир става един от най-големите по нашите земи.
Манастирът е известен и с аязмото си със света вода. Славата ѝ на лековита вода се носи надалеч и хората от близо и далеч идват да пият от нея, за да се лекуват. Твърди се, че мнозина успяват да се излекуват – проглеждат, прохождат и болестите си отиват. Мнозина твърдят, че в деня на св. Атанасий /2 май/ праведниците виждат неговия лик във водата на аязмото.
Кои са едни от най-известните манастири в България?
В манастира се пази препис на Реймското евангелие, вероятно със старобългарски произход, съдържащ 32 старници с кирилски текст и 62, написани на глаголица. Оригиналът на евангелието е в Реймс. Френските крале са се клели над него при коронация.
Петър VII, Александрийски патриарх и папа на египетската земя, идва на поклонение през 2003 г в манастира. Това недвусмислено доказва ценността на обителта за християнството. През следващата година е доказано по научен път, че това е най-старият храм на територията на Европа. Принос за това има акад. Росен Милев. Потвърждават го и архивите на Ватикана. До този момент за най-стар се смятал шотландския „Кандида каса“, но се оказва, че манастирът край с. Златна ливада е с 16 години по-стар.
Говори се, че в манастира са нощували Паисий Хилендарски, Левски и редица революционери.