По принцип всеки вид сирене има своите предимства и допринася за обогатяване на организма с разнообразни хранителни вещества.
Ето какво разказва д-р Дурвал Рибаш Фильо.
Сиренето съдържа всички необходими аминокиселини, за да функционира организмът ни правилно. То е важен източник на калций, основен елемент за здрави кости и зъби. Консумацията на сирене има положителен ефект и в борбата с остеопорозата и други заболявания на костите. Плюс всичко друго, усвояването на калция се благоприятства от белтъчините, които то съдържа.
Сиренето не само укрепва зъбите благодарение на голямото количество калций; то също така намалява бактериалната плака, стимулира образуването на слюнка и поддържа устата чиста по естествен начин.
Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола
Още: Стихотворение на деня, 22 декември, от Иван Вазов
В него се съдържат големи количества фолиева киселина; това го прави препоръчителна храна по време на бременност. Благоприятства производството на кърма при бременни жени. Облекчава проявите на предменструалния синдром.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да сготвите ориз, без да залепва?
Още: 22 декември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
То е много богато на белтъчини, които спомагат изграждането и възстановяването на телесната маса. Поради това е перфектната храна за спортисти и за хора, които искат да наддадат на тегло, но по здравословен начин.
По колко сирене може да се яде на ден - всеки трябва да знае това
Всеки вид мляко, от което се произвежда сирене, има своите предимства. Кравето мляко е с по-ниско съдържание на мазнини, макар разликата да не е голяма. Неговите белтъчини са по-трудно смилаеми. Съдържанието му на лактоза е по-голямо. Чувствителна е разликата в съдържанието на селен – този елемент е 3 пъти повече в козето мляко. Затова пък кравето съдържа много повече фолиева киселина и витамин В12.
Още: На кого се дава първото парче от питката на Бъдни вечер?
Още: Психолог: Прекалено защитаваното дете става ядосан и разглезен човек
Овчето мляко е най-хранително от трите вида. Но как да различим овчето сирене от козето?
Нека започнем с хранителната разлика: те се различават по въглехидрати, мазнини, белтъчини, минерали и витамини. Овчето сирене е с по-високо съдържание на протеини и мазнини от козето. Неговите мастни молекули са доста малки, затова е по-лесно смилаемо от козето.
Козето мляко е с ниска степен на казеин - млечен протеин, който коагулира, затова от него се прави много ситна, мека извара, която лесно се рони. Неузрялото козе сирене обикновено е меко и лесно за намазване; то съдържа висока степен на витамин А, което го прави малко по-бяло.
Как се прави бяло саламурено сирене - оригинална рецепта за истински вкус
Каква е разликата във вкуса?
Вкусът на кравето сирене, най-общо казано, е неутрален. Овчето сирене обикновено има наситен орехов вкус и е кремообразно. Козето сирене, от друга страна също е кремообразно, но не до такава степен, както овчето. То е сравнително по-кисело от него.
Овче сирене
Овчето мляко е твърде често използвано за производство на сирена от кашкавален тип. Прясното овче сирене е меко, кремообразно и се маже лесно.
Синьото овче сирене има уникален аромат и вкус. Преминава през дълъг процес на стареене, когато синята плесен му придава цвета. Отличен пример е френският „рокфор“. Твърдото овче сирене е ронливо. Обработката му включва втвърдяване и това допринася за неговата крехкост.
Козе сирене
Мекото и полумеко козе сирене е кремообразно. Синьото козе сирене е изпъстрено със синя плесен.
Твърдото, полутвърдото и твърдото козе сирене са идеални за настъргване и нарязване.
Прясното „шевре“ е, може би, най-разпространеното козе сирене. Отлежава няколко дни, превъзходно е за намазване върху филия.
Bûcheron отнема около 35 до 70 дни, за да узрее. Докато е младо, има тебеширена текстура, която омеква на стайна температура. Bûcheron се предлага покрито със слой бяла кора.