С възрастта усещането за вкус се променя, възникват затруднения при преглъщането, губят се зъби. Зависимите възрастни хора се задавят лесно и дъвчат трудно. Мнозина смятат, че предлагането на меки храни е по-безопасно. Така изпадат в хранителна монотонност с преобладаване на въглехидрати, а с недостиг или направо липса на протеини и витамини. По този начин се увеличава риска от недохранване.
Д-р Селзио Кукиер разяснява подробности по този проблем.
Затрудненото дъвчене и преглъщане причинява саркопения (загуба на телесна маса). Липсата на витамини, особено от B-комплекса, води до когнитивно увреждане - а появата на различни невро-дегенеративни заболявания е тревожна. Отслабването на обонянието и вкуса, както и употребата на лекарства оказват влияние върху хранителните предпочитания. Негативни фактори са липсата на зъби, старите и неподходящи зъбни протези, заболяванията на устната кухина и венците, патологиите на гърлото и хранопровода (дисфагия), които причиняват задушаване и кашлица.
Това е най-полезното месо, отпушва съдовете и намалява холестерола
Основни храни и витамини, които се пренебрегват
Протеините биват изключвани главно поради тяхната консистенция, което води до липса на витамини от група В (като B12), желязо и цинк. Плодове като ябълки и круши също отпадат, както и суровите листни зеленчуци и пълнозърнестите храни - тревожен момент, тъй като и в двата случая има намаляване на диетичните фибри. Те се заменят със супи, чайове и бял хляб. Поради тази причина е важно да се насърчава дъвченето и да има пълноценна и балансирана диета, включваща макро- и микроелементи.
Ефектите от диета с ниско съдържание на месо
В допълнение към саркопенията, заседналият начин на живот и ограниченията на протеините допълнително усилват загубата на телесна маса. Това увеличава риска от падания, намалява силата на крайниците, удължава времето, прекарано в леглото, увеличава зависимостта от други хора.
Протеините са важен фактор за изграждане и регенерация на клетките. Червеното месо като техен важен източник осигурява омега-3 и е „склад“ на минерали като желязо (което предотвратява анемията) и цинк (важен за растежа, заздравяването и имунната функция); също есенциални мастни киселини, витамин В12 и евентуално витамин D. Месото е добър източник на хранителни вещества, които намаляват хроничните заболявания.
Как да включите месо в диетата си?
Най-добре е кулинарните рецепти да бъдат атрактивни и разнообразни. Избягвайте сухите пържоли на скара - избирайте варено, задушено и мляно на кайма месо.
Пилешко, свинско, риба и морски дарове са чудесни източници на протеини.
Белите меса са по-постни и помагат за храносмилането и поддържането на теглото. Вътрешностите и субпродуктите, като черен дроб, са много богати на хранителни вещества - които са важни за правилното функциониране на организма и осигуряват добри протеини. Гответе ги във вид на мляно месо или просто варете субпродуктите много добре, за да омекват и лесно да се късат. Друг препоръчителен похват е задушаване на мускулесто месо, което в тенджера под налягане става меко, вкусно и обогатява супите.
Кое е най-полезното месо за хората над 50 години?
Как да се включат различни елементи в диетата?
Наличието на добра зъбна структура благоприятства дъвченето. В случай на затруднения може да бъдат включени настъргани или тънко нарязани зеленчуци, сотирани листа и меса с натурални сосове – например, кетчуп или доматено пюре. Включването на млечни продукти, леща, грах, соя и яйца в рецептите също е начин за обогатяване на ястията с качествени протеини. Рибата е богата на омега-3 и трябва да се консумира два пъти седмично.
Нарязвайте твърдите плодове и зеленчуци, варете, задушавайте или ги пасирайте. Предлагайте крем-супи, пюрета, смляно или кълцано месо, добре сварени тестени изделия и руладини. Температурата е много важна: сервирайте топло, за предпочитане при телесна температура (около 37º до 39º), а течностите - на стайна температура. За да избегнете загубата на витамини, гответе на пара.
Внимание! Тази статия е само за информация. По въпросите в нея се допитвайте до медик-специалист!