Сигурно си мислите, че най-страшното животно с най-много зъби е лъв, тигър или ягуар… Но може би ще останете изненадани. Животното с най-много зъби е китайският охлюв с латинско име Umbraculum umbraculum.
Китайският охлюв има 15 000 зъба!
Опитайте се да погледнете през микроскоп устата на охлюва и ще видите цяла гора от щитове. Изглежда толкова страховито, че би послужил за вдъхновение на филм от рода на “Пришълецът” на Ридли Скот.
Тези щитчета не покриват нашата представа за “зъби”: традиционните зъби са направени от калциев фосфат и се срещат при хората и гръбначните животни. Зъбите на коремоногите (към който клас принадлежи охлювът) са познати като “радула” - рогова челюст и специален режещ устен апарат.
Наподобява ренде със зъбчета, 150 реда с по 100 зъба на всеки ред, което означава, че общият брой на зъбите достига 15 000! Радулата на коремоногите има същата функция като нашите зъби: помага на охлювите да се хранят.
“Радулата се използва както от месоядни, така и от тревопасни мекотели и им помага да разкъсат храната в устата си, оттук идва латинското име “радула”, което означава “малко ренде”, споделя Том Уайт, отговарящ за отдел “Безгръбначни“ (без насекоми) в Националния природонаучен музей в Лондон. “По време на хранене първите редици от зъби постепенно се износват, падат и се заменят от следващи, които се образуват в задната част на радулата и се движат напред. Изградени са от магнетит”.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Кой бозайник има най-много зъби?
Най-много зъби сред бозайниците има гигантският броненосец Priodontes maximus - от 80 до 100.
Как изглежда
Гигантският броненосец е най-големият вид от групата на броненосците. Има тъмнокафяво тяло със светложълти ивици по страните. Главата му варира от бледо жълто до бяло. Няма косми по тялото, а само няколко нишки, които се простират между щитовете. Теглото му варира между 18,7 до 32,5 кг, а дължината от 75 до 100 см. Зъбите ми нямат емайл и постоянно растат през целия живот на броненосеца.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Къде живее
Живее в Аржентина, Боливия, Бразилия, Венецуела, Гвиана, Еквадор, Колумбия, Парагвай, Перу, Суринам, Френска Гвиана. Регионално е изчезнал в Уругвай.
Обитава наводнени райони, гористи местности, места със суха почва, планини, храсталаци и савани в райони с тропически и субтропически климат.
Как живее
Тъй като не може да се преобърне в защитна топка, гигантският броненосец се крие от хищници в техните дупки през деня и се проявява през нощта. Копае дупки, чийто вход на отвора е широк около 43 см. След като роди, женската затваря входа на дупката, за да защити малките от хищници.
Какво яде
Гигантският броненосец яде основно термити, но също паяци, мравки, червеи и други малки безгръбначни. Има силно обоняние, което му помага да улови плячката си. Понякога яде плодове и птичи яйца.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
Застрашен вид
Обявен е за уязвим вид, а в страни като Аржентина, Бразилия, Колумбия и Перу е защитен от закона. Търговията с гигантски броненосци е забранена от Конвенцята за международна търговия със застрашени видове.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Най-големите октоподи в океана (ВИДЕО)