Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кое е най-старото име на София?

25 септември 2023, 07:45 часа

Вероятно сте чували по-популярните имена, които столицата ни е носела, преди да се нарече София. Средец и Сердика са най-познати сред тях, но най-старото име на София не е нито Средец, нито Сердика. Знаете ли как най-първо се е наричал този град, бил някога тракийско селище?

Най-старото име на София и други стари имена на столицата ни

Далеч назад във времето земите на днешна София са населявани от траките. Племе, наречено серди, се установило покрай Владайска река, привлечено от горещ минерален извор. Софийският квартал "Слатина" бил мястото, където са изградени първите тракийски селища на племето, чието име ще даде и едно от старите имена на София – Сердика от серди. Успоредно със Сердика селището се наричало и Сардика – отново на името на тракийското племе, което някои източници сочат като "сарди", а не като "среди“. Преди да се нарече Сердика обаче, днешната столица на България носела друго име – най-старото име на София – Среднополис, което селището е носело преди новата ера чак до 106 година след н.е., когато след попадането му под управлението и властта на Рим и в чест на императора е наречено Улпия Сердика – „най-блестящия град на сердите“ – име, което градът носи до края на римската епоха. А градът наистина бил блестящ. Отличавал се с бързо развитие, дължащо се до голяма степен и на стратегическото му местоположение – на римския път Via Militaris.

Още: Измама след измама: Впечатляваща проверка за ремонтите в центъра на София

Следващото име, което градът носи по време на Средновековието, е Триадица. То е избрано от императора на Византия. Най-вероятният произход на това име на София е свързан с "Агия Триада", което в превод от гръцки език ще рече "Света Троица".

По време на властването на хан Крум през 809 година София става част от пределите на България – Първото българско царство или т.нар. Дунавска България. Очаквано градът получава и ново име – Средец, чиито произход вече не е гръцки, а славянски. Средец като име се среща официално в евангелие през 1329 година. Това е името, което София е носела през Средните векове, като някои източници сочат, че дори и след Освобождението на България успоредно с името София все още се използвало и името Средец, видно от много книги, издадени и излезнали от печат в първите свободни години на България.

Съвременното име на града – София – срещаме за първи път в писмени извори от 1376 година, а в официален документ – няколко години по-късно – през 1382 г. в златопечатна грамота на цар Иван Шишман. Известно е, както споменахме, че дълго време се използвали и двете имена – градът е наричан и Средец, и София, когато наименованието София постепенно и по естествен път измества Средец и остава до наши дни. Предполага се, че внушителната църква „Света София“ дава името си на града и че именно с нея е свързан произхода му. Името се запазва и след освобождението на България, като на 03.04.1879 г., Първото учредително Народно събрание единодушно избира града за първата столица на свободната българска държава.

Произход на най-старото име на София

Най-старото име на София – Среднополис е с гръцки произход, свързан, подобно на имената, които градът носел по-късно, с племето, което първо го е населвало – сердите. Среднополис в превод означавало "град на сердите". Следващите имена на София също имат гръцки произход, като първото, което не следва тази линия, е Средец – името, което София получава, след като става част от България.

Още: Откъде започва съперничеството между Пловдив и София?

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес