От всички морета, включени в Световния океан, най-голяма концентрация на сол е регистрирана в Червено море: 41 грама морски соли на 1 литър морска вода. По-солено е само Мъртво море (300–350 грама на литър), но то не се взема предвид, тъй като в географски смисъл представлява безотточно езеро.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Червено море
Най-високата концентрация на сол в Червено море се наблюдава в дълбоките му слоеве, тъй като водата по-близо до повърхността непрекъснато и доста активно се обновява поради естествената циркулация.
Червено море се простира по дължина между Африка и Арабския полуостров. Дължината му е 2250 км, максималната ширина е 335 км, а дълбочината достига 2211 метра. Счита се за вътрешно море спрямо Индийския океан и най-северното тропическо море на земята.
Люцерн – градът като красива пощенска картичка
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
От година на година Червено море изпитва недостиг на водни ресурси: в него не се вливат реки, а за региона с континентален тропически климат са характерни слаби валежи. Като резултат всяка година Червено море губи заради изпаренията 2000 мм вода и много малко се възстановява с валежи за същия период от време - около 50–100 mm. Нивото на водата обаче се поддържа благодарение на доста дълбокия Аденски залив, свързан с морето посредством пролива Баб ел-Мандеб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Това е единственият голям водоем на Земята, в който не се влива нито една река. Точно силното изпарение на топла вода превръща Червено море в най-соленото на земното кълбо.
При пълната липса на водоснабдяване откъм сушата, този воден дефицит се балансира само чрез притока на вода от Аденския залив. В пролива Баб ел-Мандеб има едновременни течения, които влизат и напускат морето. За 1 година в него влизат почти 1000 куб. км повече вода, отколкото излизат и по този начин се компенсира изпарението от повърхността му. Необходими са 15 години за пълен оборот на цялата му вода. Височината на приливи и отливи в Червено море е приблизително наполовина от тази в Световния океан.
Изгубеното море в Тенеси (СНИМКИ)
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Воден свят
Качеството и разнообразието на коралите, на морските животни и растения в Червено море е ненадминато в зоната на Северното полукълбо. Туристическото увлечение, обхванало египетското му крайбрежие, до немалка степен се дължи на неповторимия и невероятно богат подводен свят, както и на популяризирането на дайвинга (гмуркането).
Рифовете от корали, които се простират по цялото египетско крайбрежие, са жизнен център, който винаги привлича множество различни видове риби. Възхитително е разнообразието от коралови форми, които могат да бъдат плоски, кръгли, с разклонения, да имат други фантастични форми и цветове – от розово през жълто до синьо и кафяво. Но цветни са само живите корали - след смъртта си те губят своите меки покривни тъкани и остава само белият калциев скелет.
В Червено море са широко разпространени косатките и делфините. Под водата е напълно възможно да срещнете зелени костенурки. Морското дъно се обитава от морски бодлокожи краставици - а пък акулите си харесват крайбрежието на Судан.
Тук можете да видите и рибата-наполеон, наречена така заради типичната издатина на главата й, която наподобява прочутата шапка на френския император.