Кратка разходка из палеонтологичния музей в Асеновград ни разкрива тайните на неподозирания животински свят, населявал територията на днешна България преди милиони години. Земите ни са били дом на видове с внушителни размери като динотериума – далечен прароднина на слона, чиито изключително запазен скелет ни сочи, че дължината му е била над 7 метра, а височината – почти 5 метра.
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Този представител на късния миоцен е изчезнал вид, който естествено ни кара да се замислим кое е най-голямото животно в България днес и има ли такова, което се доближава до внушителните размери и килограми на видовете, населявали някога земите ни.
Топ 7 на най-опасните животни в България
Най-голямото животно в България днес
Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"
Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем
Ако размерите на динутериума са породили страх у вас, то тези на най-голямото животно в България, което може да срещнете днес, са далеч по-голямото животно в България по отношение малки, но то съвсем не е безопасно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Напротив. Най- на размерите и теглото си е хищник, което красноречиво сочи, че не е добра идея да го изненадваме гората особено ако има малки. Това е кафявата мечка, чиято численост в България е намаляла през последните десетилетия и достига едва няколко стотин броя, поради което е защитен вид, за разлика от числеността ѝ в Русия, оценяваща се на над 100 000. В миналото земите ни са били изцяло обитавани от кафявата мечка, за което свидетелстват не само открити фосилни находки из цялата територия на страната ни, но и имената на десетки пещери, наречени Мечата дупка, защото са били населявани от мечките.
Днес кафявата мечка в България се среща на малко места и предимно по високите части на планините, избягва срещите с хората винаги, когато е възможно, тъй като е свикнала да е преследвана в миналото от тях и е придобила навици да се пази. Това прави кафявата мечка по-малко опасна, тъй като вероятността да я срещнете е минимална – ако я изненадате, тоест, ако не ви усети, за да предприеме бягство.
Произход и размери на кафявата мечка
Още: Защо се появява неприятна миризма от климатика?
Кафявата мечка произлиза от азиатските популации на този внушителен хищник преди около 800 000 години и се разпространява на Стария континент и в Америка. Трудно би било да опишем физическите ѝ данни, тъй като те могат да варират, като изключително любопитен факт е, че мечките имат свои „лица“ по подобие на хората – варират пропорциите между очите, носа и ушите на отделните екземплярите и същите са индивидуални.
Топ 10 на най-опасните животни в света
Различават се и цветът на козината, дължината и плътността на космената покривка, които зависят от климата на мястото, което дадени кафяви мечки обитават, големината на стъпката, размерите и теглото, но е категорично ясно, че те са несравнимо по-малки от тези на динутериума.
Дори най-големият известен представител на един от подвидовете, чието тегло след отстрел е измерено на 751 килограма, с което е записана в книгата а Рекордите на Гинес, не може дори да се доближи до размерите на динотериума. И ако все пак трябва да обобщим размерите на най-голямото животно в България – кафявата мечка, или да посочим средни такива, то тегло от 150-250 килограма се възприема като норма, макар да е открит и екземпляр с тегло от 350 килограма в далечната 1939 година, което тегло на кафява мечка е рекордно за страната ни.
Ако се колебаехте кое е най-голямото животно, което може да срещнете в България, вероятно открихте отговорите на всички въпроси, които сте си задавали. Ще ви изненадаме само с още една любопитна информация за най-голямото животно в България – малките му се раждат с тегло от едва 300 до 400 грама. Кой би допуснал, че от това малко бебе с размерите на котенце ще стане огромен мечок, ако разбира се съумеем да го опазим от бракониерите и да съхраним кафявата мечка у нас.