Топлината уврежда мозъчната функция, прави ни раздразнителни и невнимателни. Следователно е невъзможно да си представим лятото без климатик
Още: 4 идеи как да направим кафето по-силно без да добавяме повече количество от него
Още: Най-добрите 7 ястия за Бъдни вечер
Ефектите на топлината върху хората
Нашето тяло постоянно се охлажда. За да направи това, той премахва по-топлата кръв от вътрешните органи и приближава по-студената кръв. Как?
Първият начин е изпотяване. Тъй като потта се изпарява, тя охлажда кожата и понижава кръвната температура. След това охладената кръв се връща във вътрешните органи. Вторият метод е преразпределението на кръвта от ядрото (вътрешни органи и мозък) на тялото към периферията. През порите на кожата се отделя топлина - капилярите се пълнят с кръв и епидермисът придобива червен оттенък.
Още: Каква е разликата между еритритол и стевия
Още: 5 знака, които тялото ни дава, че приемаме твърде много фибри
3 грешки при климатиците през лятото, които всички допускаме
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Чисти ли се на Бъдни вечер, или не – ето какво казва традицията
Топлината влияе негативно на мозъка, нарушавайки когнитивната функция. Ставаме разсеяни, раздразнителни, импулсивни и дори агресивни. Колкото по-висока е температурата, толкова по-лоша е производителността.
Топлината също увеличава риска от инфаркт, тъй като сърдечно-съдовата система, интензивно циркулираща кръв, получава допълнителен стрес. Дехидратирано тяло – с потта губим значително количество вода и електролити (натрий, калий), което води до мускулни крампи, слабост и умора.
Охлаждане с климатик на дома или офиса
Още: Какви са цветовете на седмицата по Фън Шуй?
Още: Наистина ли кофеинът в шоколада е достатъчно силен, за да попречи на съня
Климатикът помага на тялото да поддържа телесната температура в нормални граници.
При ползване на климатик, трябва да следвате тези правила:
· проветрете помещението, тъй като климатикът рециркулира въздуха в помещението и може да разпространи чревни вируси, микобактерии, вегетативни бактерии;
· извършвайте мокро почистване, за да избегнете вдишване на прах;
· почиствайте климатика ежегодно, тъй като всички микроорганизми, попаднали във филтърната му система, живеят и се размножават тихо там години наред;
· избягвайте резки промени в температурата: ако навън е 35 градуса, стаята трябва да е 27-28 градуса. Стандартно температурата трябва да се понижава всяка седмица. Първата седмица е 28 градуса, втората е 25-26 градуса, третата е 22 градуса. При постепенно намаляване тялото не изпитва стрес.
Знаете ли на колко градуса трябва да е климатикът за оптимална работа през лятото
Охлаждане с автоклиматик
Преди да включите климатика в колата, проветрете салона за 5-7 минути, създавайки течение. Това е важно, защото климатикът ще рециркулира въздуха, който е вътре в колата. След това затворете всички прозорци и включете климатика на минимална степен, за да има време тялото ви да свикне с прохладата. Увеличете скоростта на издухване за 5-10 минути. Разликата между температурата вътре и навън трябва да е 7-8 градуса.
Ако в купето има климатик, прозорците трябва да бъдат затворени, за да се избегнат температурни промени и течения.
Освен това, не забравяйте редовно да сменяте филтрите на купето. Както и при домашните климатици, в тях се натрупват болестотворни бактерии, прах, полени, мухъл и алергени, които заедно с въздушния поток навлизат в белите дробове.
Има мнение, че през лятото може да се разболеете от климатика в дома или колата. Но всъщност не е така. Проблемът не е в климатика, а в начина, по който го използваме. Студът отслабва имунната система, което я прави по-чувствителна към вируси и бактерии, които могат да живеят във филтриращата система. Климатикът също изсушава въздуха – това е още една причина за развитие на настинки или респираторни инфекции, тъй като намаляването на влагата в дихателните пътища затруднява отстраняването на микроорганизмите.