Църковният празник, който се отбеляза от вярващите на 9 март, почита паметта на четиридесетте Севастийски мъченици. На този ден е първата неделя от Великия пост, която се нарича Православна. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на тази дата - какво трябва и не трябва да се прави.
Църковен празник на 9 март 2025
Православният празник 9 март (22 март, стар стил) е денят на паметта на четиридесетте Севастийски мъченици, загинали за християнската вяра, един от най-значимите празници в църквата.
Четиридесетте мъченици от Севастия са били войници от град Севастия (сега Турция). Те са живели през 2 век по времето на император Лициний.
Голям църковен празник иде утре, 8 март, спазват се редица традиции и обичаи
Отрядът на войните спечелил повече от една битка, но той имал езически командир, който беше подчинен на императора. Той заповядал войската да бъде прочистена от християните, а военачалникът заповядал на войниците да принесат жертва на езическите богове. Но мъжете отказали и били хвърлени в затвора, където били бити с камъни. Воините се помолиха и камъните се отдалечили от тях, без да им причинят вреда. Тогава мъжете били хвърлени без дрехи в ледено езеро.
Първата седмица (неделя) от Великия пост се нарича Православна. Това е празник на почит към светите икони. През 8-9 век християнството преживява две вълни на иконоборство, когато иконоборците погрешно тълкуват заповедта „не си прави идол“ и следователно смятат светите образи за идоли. По това време иконите и стенописите са унищожени, а тези, които ги пазят и почитат, са преследвани и екзекутирани. Гръцкият цар Теофил също бил иконоборец, но съпругата му Теодора не споделяла възгледите на съпруга си. След смъртта на съпруга си тя става регент на малкия си син и получава възможност да управлява държавата.
Какво задължително се яде на Тодоровден?
Традиции и обичаи на 9 март
Каквото е времето на този ден, такова ще бъде през следващите 40 дни. Ако има топъл вятър - лятото ще бъде дъждовно.
На църковния празник на 9 март не бива да се ругае, ругае, отказва помощ, да се обиждат хора и животни. Църквата осъжда лъжата, мързела, завистта, алчността, отчаянието.
Великият пост продължава: на тези, които постят, този ден се разрешава топла храна с олио.
На този ден не се препоръчва да се извършва никаква физическа работа, както и почистване на дома, пране, ръкоделие или занаятчийска дейност. Не можете да вземете пари назаем.
В народния календар днес е втората среща на пролетта (първата е на Сретение Господне, третата е на Благовещение). Според обичая на този ден се пекат четиридесет кравайчета във формата на чучулиги, които символизират летящи към Бога души. Кравайчетата се раздават на деца, съседи и роднини.
Какво се прави на Тодоровден за късмет?