Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е на 21 февруари - какво трябва и не трябва да се прави

20 февруари 2025, 13:17 часа

Утре, 21 февруари, според православния календар е празник, в който се почита паметта на Свети Тимотей и на Свети Евстатий, архиепископ Антиохийски. Както всеки празник, така и този се свързва с определени забранит, поверия, традиции и обичаи. Ето какви са те - какво трябва и не трябва да се прави на 21 февруари, според тях. 

Църковен празник на 21 февруари

Свети Тимотей живял през 4 век и бил велик подвижник, който се оттеглил в пустинята за молитва и духовно развитие. Той стриктно се придържал към поста, прекарал живота си в непрестанна молитва и духовни подвизи.

Свети Тимотей бил известен с дарбата си на ясновидство – Бог му разкривал бъдещето, както и тайните на човешките души. Не само обикновените хора идвали при него за съвет и изцеление, но и монаси, които имали за цел да постигнат духовно съвършенство.

20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави

Неговият аскетичен живот и силна вяра станали пример за много християни. Отишъл мирно при Господа и бил прославен от Църквата като светец. На този ден православните християни молят Свети Тимотей за укрепване във вярата, помощ за преодоляване на изкушенията и напътствие по праведния път.

На 21 февруари е денят, в който православната църква почита паметта и на Свети Евстатий, архиепископ Антиохийски. Евстатий е роден през 3 век в град Сиди (Памфилия, Мала Азия). Получил задълбочено образование и се прославил със своята ученост и благочестив живот. Той е първият епископ на град Берия (съвременен Алепо, Сирия), а около 324 г. станал архиепископ на Антиохия, един от най-важните центрове на ранното християнство.

Какъв църковен празник е на 19 февруари - поверия, традиции и обичаи

Свети Евстатий е бил активен защитник на православното учение срещу арианската ерес, която отричала божествената природа на Иисус Христос. Участвал е в Първия вселенски събор (325 г.) в Никея, където заедно със св. Атанасий Велики и св. Александър Александрийски се обявил против Арий. Съборът бил посветен на осъждане арианството и по време на неговото провеждане е бил приет Никейския символ на вярата, който признал Божия Син за „единосъщност на Отца“. Въпреки това арианската партия, която подкрепяла император Констанций II (син на Константин Велики), започнала да преследва православните епископи.

Около 330 г. арианите чрез клевета успяват да отстранят Евстатий от Антиохийския престол. Той е бил обвинен в блудство (вероятно измислена клевета), осъден на събор на ариански епископи и заточен в Тракия (територията на днешна България, Гърция и Турция). Свети Евстатий умира в изгнание, оставайки верен на Православието. Неговите мощи са върнати в Антиохия едва през 482 г., по времето на император Зенон, когато Църквата отново официално се отделя от арианството.

Какъв църковен празник е на 18 февруари - какво трябва и не трябва да се прави

Какво трябва и не трябва да се прави на 21 февруари?

Предците ни са извършвали гадания за времето, съобразявайки се със знаците на този ден. Вярва се, че какво е времето на 21 февруари, такава ще е пролетта. Ако има топъл вятър, това вещае ранна пролет, ако има студен вятър, това вещае продължителни студове. Ако врабчетата весело цвърчат, това вещае затопляне на времето.

Какъв църковен празник е на 17 февруари - традиции и обичаи

На този ден е забранено да се карате и да клюкарствате - вярвало се, че казаното на този ден може да се сбъдне. Не трябва да заемате пари - за да не раздадете заедно с тях и богатството си. Не можете да режете косата или ноктите си - това може да "скъси" живота ви или да ви лиши от късмет.

На този ден трябва да се извърши почистване на дома - предците ни са вярвали, че чистотата ще донесе просперитет. На този ден започва и подготовка на семена – нашите предци са започвали да сортират и подготвят семена за пролетна сеитба.

Какъв църковен празник е на 16 февруари - какво трябва и не трябва да се прави

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес