Тодоровден или Конски Великден в България
Още: Знаете ли за колко време се разграждат различните храни в нашия организъм
Още: Как да предпазим климатика от замръзване през зимата?
В първата събота на Великия пост в България се празнува Тодоровден или Конски Великден. Други имена на празника са Тодорица и Тудорица. На този ден се възпоменава Свети Тодор Тирон и се поздравяват всички Тодоровци и техните производни, а с празника са свързани и интересни традиции.
Има традиции, свързани с този ден:
- Жените се съветват да мият косата си, за да й помогнат да расте по-добре. За да направите това, трябва да използвате сода със слама от конюшнята.
Още: Сваля ли кръвното червеното вино или е просто мит
Още: Какви са особеностите в приготвянето на диво свинско месо
- Не можете да ядете лук, за да предпазите конете си от заболяване.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се оказва първа помощ при гълтане на език
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 6 януари /валутен калкулатор/
- Сутрин мъжете се грижат за конете си и се подготвят за състезанията, основната атракция на деня.
Какво се прави на Тодоровден за късмет?
Какво задължително се яде на Тодоровден?
Още: Стихотворение на деня, 6 януари, от Дамян Дамянов
Народът свързва празника с надеждата за плодородие и Тодоровден. Щом Слънцето се покаже, стопанката на къщата замесвала обреден хляб с формата на подкова, украсен e с орехови ядки или варена царевица. Намазва се с мед и се раздава на близките.
Преди това свекървата проверява дали е добре изпечен и чак тогава се начупва. По този начин се сближавали свекърва и снаха, а старите приемали младата булка. От хляба се поставя и в яслите на конете, за да са здрави и да имат здраво потомство.
Хлябът е известен още с името копито, конче или просто Свети Тодор. На този ден конете се сресват празнично, а в гривите им момите вплитат сини мъниста против уроки или връзват червени конци, да ги пазят от лоши очи. Най-голямо внимание се отделя на конската опашка. Първо се сресва, после се сплита и се украсява богато.
Правят се състезания. Победителят в състезанието получава като награда риза или кърпа, а конят му получава нова юзда. След това победителят обикаля всички къщи в селото и им честити празника. Естествено, той също е поздравен и конят му е напоен.
На празничната трапеза се приготвят специални постни ястия - гъбена чорба, „тодоровска леща“ (гъста постна супа) и обреден хляб.