Според православния календар утре, 28 март, църквата почита паметта на Свети Иларион. Празникът се пада по време на Великденските пости и постът не трябва да се прекъсва. Но ето какво още трябва и не трябва да се прави на този ден.
Какво задължително трябва да направите на 28 март?
На предстоящия православен празник вярващите се обръщат към свети Иларион като застъпник за нас пред Бога - молят за изцеление от тежки болести, вярва се, че светецът помага за избавяне от слепота и слабо зрение, а също така предпазва от всяко зло.
Но според народните вярвания има още нещо, което задължително трябва да направите на празника утре - почистването на дома. На този ден е разрешена всяка домакинска работа, може да се работи и в градината. Вярва се, че с изчистването на дома се изчиства всичко лошо и негативно от него.
27 март 2025: Какъв църковен празник е утре?
Какво не трябва да правите утре?
На църковния празник 28 март, както и на всеки друг ден, църквата осъжда кавгите, ругатните, завистта, мързела и отчаянието. Не трябва да се ядосвате, да се обиждате, да обиждате някого или да отказвате помощ.
Какво още не трябва да правите на този ден, според народната мъдорст: не мислете за лоши неща - всички мисли трябва да са чисти, в противен случай можете да привлечете злото към себе си. Също така, според вярванията, не трябва да обръщате джобовете си навътре, докато сте навън - това води до бедност.
История на празника
Свети Иларион Нови е християнски светец, живял през 8 век. Той е роден в Кападокия и е учил Светото писание от дете. На двадесет години Иларион напуснал семейството си и се отказал от наследството си, за да стане монах в манастир близо до Византия. По-късно станал ученик на Свети Григорий Декаполитен.
Какво задължително трябва да направите на празника утре, 27 март
Иларион се опитвал да подражава на свети Иларион Велики, поради което получил прозвището „Нови“. Той бил известен със своите подвизи на пост, молитва и други монашески практики. Иларион станал игумен на манастира Пелекитос, където вършил чудеса, изцелявал болни и прогонвал злите духове.
По време на управлението на император Лъв V Арменец Иларион бил преследван заради почитането на Бога. Той бил хвърлен в затвора и изтезаван, защото отказал да приеме иконоборческата ерес. След смъртта на Лъв новият император Михаил II освободил Иларион и той се настанил в отделна килия.
Какво задължително трябва да направите на празника утре, 26 март