Бъдни вечер, когато християнският свят отбелязва Рождество Христово, е много специален празник. На този ден отбелязваме не само раждането на Божия син, но и последния ден от великите пости.
Българската народна традиция повелява на този ден на масата ни на има задължително постни ястия, които не само да ни заситят, но и да ни донесат плодородие и късмет през идната година.
У нас традиционно на трапезата за Бъдни вечер се слагат нечетен брой ястия, обикновено 7 или 9, защото това са сакрални числа, но нищо не ви пречи да сложите 11 или 13 дори ястия. Има поверие, че колкото повече са приготвените ястия, толкова по-добра ще бъде следващата година.
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
По традиция: ето как да имаме най-добрата коледна вечеря!
Сред храните със символно значение са още са сушените плодове, като ябълки, сливи, стафиди, кайсии и ядки. Не биво да пропускате да сложите на масата глава чесън, както и традиционната погача с късмети за Бъдни вечер. Задължително трябва да приготвите сухи чушки, пълнени с боб или сухи чушки, пълнени с ориз. Не бива да забравяте постните пълнени зелеви сърми или лозови сърми със стафиди.
Не забравяйте, че преди да седнете да вечеряте, трябва да сложите всичко на масата, защото по време на вечерята на се става от нея. Ако все пак се наложи някой да стане, той трябва да върви приведен.
Също така трапезата от Бъдни вечер не се прибира чак до следващата сутрин. Не забравяйте, че се пали и Бъдник, който трябва да гори по време на цялата вечеря.
Още: Традициите на Бъдни вечер - какво не трябва да забравяме
Най-задължителното е постната питка
Тя трябва да бъде в кръгла форма, за да символизира слънцето. Жените, които ще се женят през тази година, не бива да месят тесто за питка, за да не изнесат плодородието от дома. Традиция е питката да се слага върху жито - то е символ на плодородие и богатство.
В питката се слага паричка и тя се разчупва задължително от най-възрастния. Първото парче остава за Богородица, останалите се раздават на членовете от семейството, като се започва от най-големия.
При когото е парата, той ще е най-големият късметлия. Ако парата е в първото парче за Богородица, годината ще е добра за всички.
Още: Ако искате 9 постни ястия за Бъдни вечер - ето пълния списък
На трапезата задължително трябва да има купа с пресни или сушени плодове. Те също символизират плодородие. От сушените плодове няколко дни по-рано се приготвя ошав (на някои места - още на Игнажден).
Задължително трябва да има орехи, които се наричат на всеки член от семейството
Орехите се разчупват и от това дали ядката е цяла или не зависи каква ще е предстоящата година.
Друго поверие гласи, че в 4-те ъгъла на стаята трябва да се постави по 1 орех - за 4-те краища на света.
На трапезата задължително трябва да има храни, които набъбват - боб, леща, ориз, булгур, пуканки. Вие избирате кое от тези ястия да сложите. Както казахме, традиционни са пълнените сухи чушки с боб или постните зелеви сарми с ориз, но дори да направите ваша импровизация, важното е ястието да е постно и да присъства един от тези продукти.
На масата задължително трябва да сложите чесън
Още: 7,9 или 11 ястия трябва да има на Бъдни вечер?
Неговото значение е ритуално - той предпазва от зло и болести. Още нещо, което не бива да пропускате, е солта. Старите хора казват, че не може къща без сол и там, където свърши солта, започват болестите, затова задължително сложете малка паничка със сол.
Важно е на трапезата да има нещо сладко, за да е сладък животът през Новата година. Традиционно се приготвя тиквеник или печена тиква с мед. Медът е символ на мъдростта, така че може да сложите и малка паничка с мед на масата.
Една идея от нас - в малка купичка разбъркайте пресована скилидка чесън, няколко лъжици мед и натрошени орехи. Поднесете питката с тази смес и всеки може да си топи в нея.
На Бъдни вечер не се пие вода - който пие вода, ще е жаден, когато няма откъде да вземе вода. Трябва да се пие от приготвения ошав.
Всеки член на семейството трябва да опита от всички ястия - така ще е здрав през цялата година.