Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво виждат бебетата, а възрастните не могат?

20 април 2024, 19:11 часа

Бебетата виждат света през различен поглед от този на възрастните. От момента на раждането им зрителното възприятие все още се развива и този процес продължава няколко месеца след раждането. Въпреки че зрението им не е напълно развито като това на възрастните, бебетата имат някои очарователни способности и разлики в това, което виждат, в сравнение с нас.

Една от основните разлики се крие във възприемането на цветовете. Те могат да възприемат основните цветове като червено, зелено и синьо, но първоначално им е по-трудно да различават нюансите и оттенъците. Това се дължи на факта, че клетките в очите им, отговорни за цветното зрение, наречени колбички, не са напълно узрели при раждането. Необходимо е време, за да се развият тези клетки и бебетата да възприемат пълния спектър от цветове, както го правят възрастните.

Друг интригуващ аспект на зрението на бебетата е способността им да виждат обекти на различни разстояния. Новородените обикновено могат да се фокусират върху обекти, които са на приблизително разстояние между лицето на бебето и лицето на родителя по време на хранене или в моменти на сближаване.

6 факта за вашето бебе, които не сте чували

Този ограничен фокусен диапазон се дължи на незрялостта на очните им мускули, които постепенно укрепват с течение на времето. С израстването и развитието на мускулите им те придобиват способността да фокусират обекти на различни разстояния, което им позволява да изследват заобикалящата ги среда по-ефективно.

Освен това бебетата имат повишена чувствителност към движение и контрастни модели. Те са естествено привлечени от висококонтрастни изображения, като например черно-бели шарки или ярки цветове на обикновен фон.

Смята се, че това предпочитание е свързано с развиващата се зрителна кора, която обработва визуалната информация и им помага да осмислят заобикалящия ги свят. Способността за разпознаване на движения е от съществено значение и за инстинктите им за оцеляване, тъй като им помага да забележат потенциални заплахи или източници на комфорт, като например приближаващ се човек или позната движеща се играчка.

Един интересен аспект на зрението на бебетата е способността им да виждат ултравиолетова (UV) светлина, която е невидима за невъоръженото око. Ултравиолетовата светлина е с по-къса дължина на вълната от видимата и докато лещите на възрастните филтрират повечето ултравиолетови лъчи, лещите на бебетата не са толкова ефективни в блокирането им.

20 изумителни факта за бебетата

В резултат на това бебетата могат да възприемат до известна степен UV светлината. Тази способност може да играе важна роля в подпомагането на откриването на фини знаци в заобикалящата ги среда, като например промени в слънчевата светлина или флуоресценцията на определени обекти.

Друга разлика в зрението на бебетата е ограниченото възприемане на дълбочината при раждането им. Възприемането на дълбочината, което ни позволява да възприемаме относителното разстояние между обектите, се развива постепенно в ранна детска възраст.

Новородените и много малките бебета разчитат повече на монокулярни сигнали, като паралакс на движението (видимото движение на обектите един спрямо друг, когато се движим) и размер на обекта, за да преценят дълбочината. С натрупването на опит и съзряването на зрителната им система те стават по-добри в преценката на разстоянията и точното възприемане на дълбочината.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес