Рафтовете в дрогериите са пълни с продукти, които имат за цел да защитят и подмладят кожата ви. Някои от тях ексфолират, други подхранват, а трети хидратират. Всички тези продукти действат върху най-външния слой на тялото, който се нарича кожна бариера.
Какво е кожна бариера и каква е целта й?
Кожата е изградена от слоеве, всеки от които изпълнява важни функции за защита на тялото. Най-външният слой се състои от твърди кожни клетки, наречени корнеоцити, които са свързани заедно с липиди, това е кожната бариера.
Вътре в клетките на кожата има още кератин и естествени овлажнители. Липидният слой съдържа: холестерол, мастни киселини и серамиди. Тази бариера буквално ни държи живи. Без нея различни вредни токсини от околната среда и патогени биха могли да проникнат през кожата и да причинят неблагоприятни ефекти в тялото.
Кожната бариера е от съществено значение за цялостното здраве и трябва да бъде защитена, за да помага на тялото да функционира правилно.
За красива кожа: Избягвайте тези 5 грешки, особено през ЛЯТОТО
Какво може да увреди кожната бариера?
Ежедневно кожата се защитава срещу куп заплахи, много от които идват извън тялото, а някои идват и отвътре.
Някои от външните и вътрешните фактори, които могат да повлияят на кожната бариера, включват:
- Твърде влажна или твърде суха среда
- Алергени, дразнители и замърсители
- Твърде много излагане на слънце
- Алкални детергенти и сапуни
- Излагане на тежки химикали
- Прекомерно ексфолиране или прекомерно измиване
- Стероиди
- Психологически стрес
Как можете да разберете дали кожната бариера е увредена?
Когато кожната бариера не функционира правилно, може да сте по-склонни да развиете следните кожни симптоми и състояния: суха, лющеща се кожа, сърбеж, неравности и петна, акне, чувствителни или възпалени зони, бактериални, вирусни или гъбични кожни инфекции.
Как да защитите и възстановите кожната бариера?
Опростете рутината си за грижа за кожата
Ако изпълнявате сложен ежедневен ритуал за кожата, включващ множество продукти, може по невнимание да отслабите кожната си бариера. Ако ексфолирате, обърнете внимание как реагира кожата на метода, който използвате.
Тези храни ще направят кожата ви по-красива и сияйна
Обърнете внимание на pH
Нежната киселинна обвивка на кожата се движи около pH от 4,7. Но рН на някои продукти може да варира от 3,7 до 8,2. Дерматолозите препоръчват почистване с продукт, който има pH между 4,0 и 5,0.
Поддържането на pH на кожата на здравословно ниво може да помогне да се предпазите от кожни заболявания като дерматит, ихтиоза, акне и др. инфекции.
Използвайте растителни масла, за да възстановите кожната си бариера
Изследвания от 2018 г. сочат, че някои растителни масла могат да помогнат за възстановяването на кожната бариера и също така да й попречат да губи влага. Много от тези масла имат и антибактериални, противовъзпалителни и антиоксидантни ефекти.
Някои от най-ефективните растителни масла, които трябва да използвате върху кожата си, включват: масло от жожоба, кокосово масло, бадемово масло, арганово масло и масло от шипка.
Можете да използвате кремове и лосиони, които съдържат едно или повече от тези масла като съставка. Или можете да излеете малко количество от маслото в дланта на ръката си и след това да масажирате внимателно кожата си, докато се абсорбира напълно.
Най-външният слой на вашата кожа, известен като кожна бариера, защитава тялото от заплахите на околната среда, като същевременно защитава критичния воден баланс на тялото.
Можете да помогнете за възстановяването на кожната бариера чрез: опростяване на режима ви за грижа за кожата, използване на продукти с подходящо pH, използване на овлажнител, който съдържа серамиди или овлажнител като хиалуронова киселина.
Кожната бариера е предната защита на тялото ви срещу външните фактори, а поддържането й здрава е много повече от козметична грижа.