Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво трябва да знаете за живота на вече събудилите се кърлежи?

07 май 2024, 11:11 часа

Кърлежите пренасят опасни заболявания, така че техните ухапвания могат да превърнат човек в инвалид. Но не бързайте да ги съдите - опитайте се да не ви хванат за обяд. За да направите това, е важно да знаете малко повече за опасния процес и как да не станете жертва.

Още: Никога не е било по-лесно: 3 навика за стопяване на коремните мазнини, които всеки може да приложи

Още: Варено яйце при високо кръвно: Защо много хора използват този хитър метод?

Фатални сираци

Трудното детство на кърлежа означава безкраен глад. Насекомите губят майка си на ранен етап на съзряване: тя умира, давайки живот на новото поколение, полагайки хиляди ларви. Въпреки това, не всеки оцелява до зряла възраст.

По време на живота си кърлежът може самостоятелно да преодолее максимум десет метра. Но той знае как да чака и да ловува. Той седи на стръкче трева и чака, понякога с месеци. Кърлежът не вижда, защото няма очи, но различава миризмите. За целта има специални органи на предните си крака.

Още: Всички ги бъркат: Каква е разликата между клементини и мандарини

Още: Малко хора знаят за тези "скрити" ползи на чая от ленено семе

Ларвата избира малки животни: мишки, бенки или птици. Закрепва се, пие кръв в продължение на 3–8 дни и когато се насити, пада на земята. Тогава расте, към нейните шест крака се добавят още два - и тя се превръща в нимфа. Тогава тази нимфа седи на поляната и очаква жертви. И гората й принася в жертва близките зайци и катерици. Нимфата се качва в козината на животното и се храни отново в продължение на 3–11 дни.

Учените наричат ​​възрастните кърлежи имаго. Те търсят по-големи приятели - така може да се появи човек в съдбата им. Кърлежът може да изпие от него само капка. И дори тогава само ако говорим за женска, защото тя трябва да се грижи за бъдещото си потомство. При насищане се увеличава три пъти - от първоначалните 6 mm до 15. Кръвта за мъжките е за поддържане на формата и за оплождане на женските.

Как да разпознаем кърлежа и неговите ухапвания?

Как хапят кърлежите и защо няма болка?

Още: Стихотворение на деня, 21 януари, от Дора Габе

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 21 януари /валутен калкулатор/

Човек практически не усеща ухапването от това насекомо. Няма болка, тъй като, прониквайки под кожата, кръвопиецът третира раната с анестетично вещество, което се съдържа в слюнката му. Анестетикът се състои от антикоагулантни вещества, които имат антитромбоцитен ефект. Учените проведоха изследване на слюнчените жлези на кърлежите A. persicus и установиха, че в резултат на ухапване при опитни мишки процесът на съсирване на кръвната плазма се забавя.

Самото ухапване от кърлеж не е опасно. Проблеми възникват само ако кръвосмучещият е бил заразен. Енцефалит, пренасян от кърлежи, борелиоза (или лаймска болест), тиф и рецидивиращ тиф, пренасян от кърлежи, вирус на пироплазмоза - опасен списък от заболявания, които могат да възникнат в случай на инфекциозно наследство.

Кърлежите са фатални антименталисти. Те не избират сродната си душа. Съдбата ги събира: само двойка, която се среща при един собственик, може да създаде семейство. В любовта кърлежите не познават граници: мъжкият, оплодил женската, умира, изтощен. Женската суче кръв още една седмица, преди да се превърне в оловносива топка. Тогава, оплаквайки бащата на потомството, тя се хвърля в отчаяние на земята. Там тя снася ларви и също умира.

Кърлежът изминава своя труден жизнен път за максимум осем години. През есента се заравя в падналите листа и изчаква зимата там безчувствено.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес