Кръвната група е класификация на кръвта, основана на наличието или липсата на наследствени антигенни вещества върху повърхността на червените кръвни клетки (еритроцити). Тези антигени могат да бъдат протеини, въглехидрати, гликопротеини или гликолипиди в зависимост от системата на кръвната група.
Общо 35 системи за човешки кръвни групи вече са признати от Международната асоциация на кръвопреливането (ISBT). Двете най-важни от тях са ABO и антигена RhD - те определят кръвната група на човек: A, B, AB и О, с + или -, обозначаващи RhD статуса.
Съвместимост на кръвните групи при кръвопреливане
Индивиди с кръвна група АВ
Те имат двата антигена А и В върху повърхността на техните еритроцити, а кръвната им плазма не съдържа антитела срещу антигените А и В.
Следователно, индивид с кръвна група АВ може да получава кръв от всяка група (AB е за предпочитане), но не може да дарява кръв към група, различна от АВ. Кръвна група АВ е известна като универсален реципиент (приемател).
Още: Учени: Хората от тази кръвна група стареят най-бавно
Индивиди с кръвна група А
Те имат антиген А върху повърхността на техните еритроцити, а кръвният серум съдържа IgM антитела срещу антиген B.
Ето защо човек с кръвна група А може да приема кръв само от лица от група А или О (като А е за предпочитане) и може да дарява кръв на хора с група A или AB.
Индивиди с кръвна група В
Те имат антиген B върху повърхността на техните еритроцити, а кръвният серум съдържа IgM антитела срещу антиген А.
Индивид с кръвна група В може да приеме кръв само от лица с група В или О (като В е за предпочитане) и може да дарява кръв на хора с група В или АВ.
Индивиди с кръвна група О
Още: Различните кръвни групи са по-устойчиви и податливи на различни заболявания
Те нямат антигени А или В върху повърхността на техните еритроцити, а кръвният им серум съдържа IgM анти-А и анти-В антитела.
Затова индивид с група О може да получи кръв само от лица с група О, но може да дарява кръв на индивиди от всяка кръвна група (т.е. A, B, O или AB). Кръвна група О се нарича универсален донор (дарител).
Тази статия е с информативен характер и не замества консултацията със специалист.