Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ще се случи с тялото ви, ако ядете кисело зеле всеки ден?

12 декември 2021, 12:20 часа

Киселото зеле е една от най-известните пробиотични храни, а те са не само чудесен източник на хранителни вещества, но и най-добрият начин за набавяне на живи полезни бактерии в чревната микрофлора, пише изданието thecandidadiet.com.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Тайната на ползите от киселото зеле се крие във ферментацията. Това всъщност е метод за консервиране, който променя химичния състав на храната по естествен начин. В процес на ферментация въглехидратите се превръщат или в алкохоли и въглероден диоксид, или в органични киселини. 

Редовната консумация на ферментирали храни подпомага имунното здраве, функцията на храносмилателната, когнитивната и ендокринната система.

Запознайте се с 5 от ползите от редовната консумация на кисело зеле.

Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

1. Подобряване функцията на имунната система

Една от най-важните ползи от консумацията на кисело зеле е доставянето на живи пробиотични бактерии в храносмилателния тракт.

И тъй като около 70% от клетките на нашата имунна система се намират в червата, пробиотиците може да подпомогнат за подобряване на цялостното здравословно състояние.

Много заболявания и състояния, включително алергии, непоносимост към храни и възпалителни заболявания, започват с микробен дисбаланс в червата.

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Проучване, публикувано в National Library of Medicine, доказва че пробиотиците могат да помогнат за намаляване на диария, резистентност към антибиотици, колит, гъбични инфекции, възпалителни заболявания на червата, запек и дори някои форми на рак.

2. Подобряване на храносмилателната функция

В процес на ферментация на киселото зеле започва размножаване на бактерията Lactobacillus plantarum. Този пробиотичен щам е особено ефективен за лечение на храносмилателни разстройства като синдром на раздразнените черва (IBS).

Проучване от 2003 г., публикувано в Journal of Applied Environmental Microbiology, доказва ползите на киселото зеле върху храносмилателния тракт.

3. Намаляване на възпалението

Основна причина за автоимунните заболявания е възпалението. Въпреки че възпалението е естествен процес, при който тялото се бори с инфекцията, неговото хронифициране има негативен ефект.

Полезните бактериални щамове в киселото зеле могат да помогнат за повишаване на NK клетките (бел. ред. от англ. - "natural killers"). Тези клетки са отговорни за контролирането на възпалителните реакции и начина, по който тялото реагира на тях.

Чрез намаляване на общото възпаление в стомашно-чревния тракт, намалява податливостта към чревни разстройства, както и вероятността от увреждане на чувствителната лигавица на червата. Това от своя страна може да помогне за предотвратяване и излекуване на проблеми като синдром на пропускливите черва и улцерозен колит.

4. Подобряване на настроението и поддържането на емоционалното здраве

Когато се чувствате стресирани или нервни, е възможно да се оплаквате дори от гадене. Или когато сте тъжни, може да загубите апетит.

Проучвания, публикувани в Sciencedirect, показват, че киселото зеле може да подобри настроението и да помогне за намаляване на симптомите на депресия.

5. Набавяне на антиоксиданти и превенция на рак

Подобно на други кръстоцветни зеленчуци, зелето също съдържа селекция от фитонутриенти, включително изотиоцианати и индоли. Клиничният анализ, публикуван в Frontiers, доказва, че тези специфични фитонутриенти имат способността да предпазват от образуването на ракови клетки.

Друг важен член на тази група фитонутриенти е сулфорафанът, за който е установено, че се бори с раковите клетки.

Червеното зеле съдържа специален клас антиоксиданти, наречени антоцианини - вид флавоноиди, които са отговорни и за синия цвят на боровинките.

Антоцианините са мощни антиоксиданти, за които е доказано, че помагат за намаляване на риска от сърдечно-съдови заболявания и някои когнитивни разстройства.

Важно: Статията е единствено с информативен характер! Предоставената в нея информация не може да замени консултацията със специалист и препоръките, дадени от него за лечение и балансирано хранене!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес