Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се прави на Атанасовден?

17 януари 2023, 20:45 часа

Свети Атанасий Велики

На 18 януари честваме Атанасовден. Свети Атанасий е роден през 295 г. в Александрия в семейство на бедни християни. Получава добро образование и участва на Първия Вселенски събор. След смъртта на архиепископ Александър, на 28-годишна възраст Атанасий е ръкоположен за архиерей на негово място в Александрия. Участва активно в борбата срещу арианската ерес в християнството. За вярата си е преследван в изгнание 15 години. Умира на 80 години.
Култът към св. Атанасий се разпространява широко през 4-ти и 5-ти век, доказателства за което са многобройните църкви и манастири, носещи неговото име.

Атанасовден, както и Антоновден, се почитат като празници на ковачи, железари, ножари, налбанти, както и като празник за умилостивяване на болести като чумата, шарката и синята пъпка.

Свети Атанасий Велики, Архиепископ на Александрия

Среди зима

Според легендата, когато Господ разпределя небето и земята между светците, на Атанасий се падат зимните студове. Затова празникът бележи средата на зимата, от този ден тя постепенно си отива, а на много места денят е известен като “Среди зима”. Поверието гласи, че Свети Атанасий прогонва зимата, която лека-полека отстъпва място на лятото.
Светецът е господар на зимните студове, ледове и снегове, на зимните облаци и ветрове. Държи заключени ветровете в една пещера, а зимните облаци и мъгли са опашките на страшни змейове, с които те пият вода от реки и езера и отвличат момите от хорото.
На този ден Атанасий отива в планината, съблича дебелия кожух, облича копринена риза и се провиква: “Иди си Зимо, идвай Лято!” Затова в българската традиция е популярен изразът “Танас гилди, яз гилди!” (Атанас дойде, дойде лятото!”). 

Какво се прави на Атанасовден?

Задължително се коли черна кокошка или черно пиле, които се готвят с ориз и се раздават на роднини и близки против болести. Вярва се, че болестите бягат от черното пиле, а перата му имат целебна сила, затова се пазят и не се изхвърлят. Приготвят се хлябове, намазани с мед или петмез срещу болести, особено срещу чума.
В някои региони се вярва, че на този ден се ражда чумата, затова трябва да се умилостиви със сладки питки.
Когато се раздава от хляба и курбана се казва: “Свети Танас да помага!” Вярва се, че светецът пази хората и домашните животни от смъртоносни болести.
На някои места в България се палят огньове, които всички прескачат за здраве.

Почитаме Св. Атанасий

Какво е забранено на Атанасовден?

* На този ден не се играе хоро на мегдана, защото чумата се качва на висока топола и избира жертвите си.
* Не се минава покрай топола и други високи и стари дървета.
* Не се работи нищо, за да се предпазят хората от шарка, обриви, язви и други болести.
* Не се шие, плете, тъче, за да са здрави животните, да не си чупят краката и да не ги нападат мечки.
* Забранено е впрягането на добитъка. В противен случай животните ще се подхлъзнат и ще си счупят краката.
* След Атанасовден не се яде тиква, за да не се замае главата на човек и да не се разболее от охтика, синя пъпка и други обриви.

Предсказания

* Ако на Атанасовден времето е топло и снегът се топи, годината ще бъде плодородна.
* Ако времето е топло и не вали сняг, следващата зима ще започне рано.
* Колкото по-дебел е снегът на Атанасовден, толкова повече плод ще има през лятото. 

В някои селища в Тракия се прави молебен за дъжд през лятото, а жените раздават пити. В Родопите свързват затоплянето на времето със светеца, който се чества на другия ден след Атанасовден - наричат го св.Тимей и вярват, че е третият, най-млад брат на Антоний и Атанасий.
Свети Тимей прекадява земята с тамян и оттогава тя започва да се затопля, затова стопаните се подготвят за работа на полето.

Кой празнува?

Имен ден празнуват Ася, Атанас, Атанаска, Живка, Живко, Наска, Наско, Настя, Тина, Тинка, Таню, Таска.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес