В началните дни на пандемията на COVID-19 тоалетната хартия беше почти толкова труднодостъпна, колкото личните предпазни средства. Въпреки че тоалетната хартия съществува в западния свят най-малко от 16 век след Христа и в Китай от втория век пр. н. е., милиарди хора дори днес не използват тоалетна хартия. В миналото тоалетната хартия била още по-оскъдна.
И така, какво са използвали древните хора за избърсване, след като са ходили до тоалетната?
Може да е трудно да се каже с помощта на археологически доказателства, споделя Сюзън Морисън, професор по средновековна литература в Тексаския държавен университет. Експерти, обаче, са успели да възстановят някои проби - включително някои със следи от изпражнения - и изображения на предшествениците на тоалетна хартия в изкуството и литературата.
През цялата история хората са използвали всичко - от собствените си ръце до кочаните на царевицата, за да се почистят. Един от най-старите регистрирани материали за тази цел е хигиенната пръчка, датираща от преди 2000 години в Китай, според проучване от 2016 г. Хигиенните пръчки, наричани още бамбукови фишове, били дървени или бамбукови пръчки, увити в плат, пише в материал на Livescience.com.
По време на гръко-римския период от 332 г. пр. н. е. До 642 г. сл . н. е. гърците и римляните се триели с друга пръчка, наречена терсориум. Терсориумът, който имал гъба в единия край, бил оставян в обществени бани за обществено ползване. Някои учени твърдят, че торсориумът може да не е бил използван за почистване на задните части на хората, а баните, в които са дефекирали. Хората са почиствали торсориума, като са го изхвърляли в кофа със сол или оцетна вода или като са го поставяли в течаща вода, намираща се под тоалетните седалки.
Гърци и римляни също са ползвали керамични парчета, закръглени във формата на овал или кръг, наречени песои. Археолозите са открили реликви от песои със следи от изпражнения върху тях, а в древна чаша за вино е изобразен мъж, който избърсва задните си части с песои. Гърците може да са ползвали и острака, керамични парчета, на които са изписвали имената на враговете си, когато са гласували да ги изгонят. Тези керамични материали обаче може да са причинявали дразнене на кожата и външни хемороиди.
В Япония през осем век сл. н. е. хората са използвали друг вид дървена пръчка, наречена чуги, за да почистят както външната, така и вътрешната част на ануса - буквално поставяйки пръчка в задните си части. И въпреки че пръчките са били използвани през цялата история, древните хора са се изтривали с много други материали, като вода, листа, трева, камъни, животински кожи и миди. През Средновековието хората също са използвали мъх, острица, сено, слама и парчета гоблени.
Хората използвали толкова много материали, че френския писател Франсоа Рабле написал сатирично стихотворение по темата през 16 век. Поемата му дава първото споменаване на тоалетна хартия в западния свят, но той я нарича неефективна. Вместо това Рабле заключил, че гъшият врат е най-добрият вариант.