Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво представляват предтренировъчните добавки и имате ли нужда от тях?

04 ноември 2024, 10:30 часа

Предтренировъчна е всяка добавка, за която се твърди, че повишава ефективността на тренировката, ако я консумирате предварително.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/

Повечето хора приемат предтренировъчни продукти, за да се ободрят и да могат да тренират по-усилено или просто за да се чувстват по-добре и по-малко отпаднали, когато тренират. Предтренировъчните добавки са изследвани по отношение на редица показатели, свързани с тренировката, включително сила, мощ и издръжливост, както и времето, необходимо за умора, и възприемането на усилието - или колко силно ви се струва, че работите по време на дадена задача.

Поради тези причини хората могат да изберат да приемат предтренировъчни продукти преди различни тренировки - от опити да увеличат максималния си брой повторения на клек, през тежка интервална тренировка, до това просто да имат достатъчно енергия, за да направят последното бърпи.

Още: Какво трябва да ядете след тренировка, за да свалите излишните килограми

Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем

Още: Как да приготвим цяло пиле със зеле на фурна

Какви са ползите?

Има няколко често срещани съставки на предтренировъчните добавки, за които е доказано, че подобряват резултатите от тренировките, включително въглехидрати, кофеин, сок от цвекло, креатин монохидрат и бета-хидрокси-бета-метилбутират (HMB).

Още: Родопчани знаят: Ето каква е тайната на най-вкусния пататник

Още: Мечтаете за ново начало? Кога е Водици и какво да направите на този ден, за да се сбъдне желанието ви

1. Въглехидрати

Причината, поради която въглехидратите помагат, е доста очевидна - те са основният източник на енергия за тялото ви и това, което експертите препоръчват да се консумира преди тренировка, за да се заредите правилно.

Още: Голям църковен празник иде утре, 5 януари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Какво се прави на Ивановден за късмет

Още: Боса и с рокля: Софи Маринова пусна ВИДЕО от първото си посещение на фитнес

Когато спортувате - особено при висока интензивност с тренировъчни лагери, класове по колоездене и вдигане на тежести - тялото ви използва глюкозата в кръвта и гликогена (складирани въглехидрати) като основен източник на енергия. Така че допълването на нивата на глюкозата преди началото на тренировката може да помогне за увеличаване на енергийната наличност и ефективността.

2. Кофеин

Междувременно кофеинът очевидно е стимулант, известен с повишаването на енергията и бдителността, а изследвания показват, че той може да помогне и за подобряване на спортните резултати. Проучвания стигат до заключението, че допълнителният му прием може да подобри аеробната издръжливост, мускулната сила, издръжливост, изпълнението на скокове и скоростта.

Макар че точните количества варират в отделните проучвания, вероятно ще трябва да приемате между 3 и 6 милиграма кофеин на килограм телесно тегло (това са 204-408 mg кофеин за 150-килограмов човек), за да работи като помощно средство за подобряване на производителността.

Още: 7-те фитнес съвета, които всеки начинаещ трябва да знае

3. Сок от червено цвекло

Сокът от цвекло е малко по-слабо проучен, но се знае, че той последователно увеличава нивата на азотен оксид в организма - естествен вазодилататор, който разширява кръвоносните съдове и увеличава притока на кръв и подобрява сърдечно-съдовата дейност.

4. Креатин монохидрат

Креатин монохидратът често се включва в предтренировъчните формули. Креатинът е производно на три аминокиселини, което се произвежда естествено в организма и се съхранява в мускулите като източник на бърза енергия.

Въпреки че проучванията показват, че добавката с високи дози помага за натрупването на мускулна маса и увеличаването на силата с течение на времето, тя не е предтренировъчна в строгия смисъл на думата, тъй като времето няма значение.

Някои изследвания дори сочат, че креатин монохидратът всъщност е по-ефективен за повишаване на тренировъчните резултати, ако го приемате след всяка тренировка, а не преди нея - тялото ви може да е по-склонно да го усвоява и съхранява след тренировка, когато естествените му запаси са най-ниски.

Креатинът всъщност е една от най-изследваните спортни добавки през последните 20 години и проучванията показват, че в нормални дози - от 3 до 5 грама на ден в дългосрочен план - е много безопасен за здрави възрастни.

Най-честият страничен ефект е увеличаване на теглото от задържане на вода. Това може да накара мускулите ви да изглеждат малко по-големи и да тежат малко повече.

Стомашно-чревни смущения и мускулни крампи могат да се появят, ако приемате твърде много наведнъж или без да сте достатъчно хидратирани. Въпреки това, ако имате диабет, проблеми с бъбреците или друго сериозно здравословно състояние, най-добре е да се консултирате с вашия лекар, преди редовно да приемате креатин.

5. Бета-хидрокси-бета-метилбутират (HMB)

Друга съставка, за която има добри изследвания, е бета-хидрокси-бета-метилбутиратът (HMB) - вещество, което тялото ви вече произвежда от аминокиселината левцин, съдържаща се в богатите на протеини храни. Организмът ви може да използва само около 5% от левцина, който консумирате, за производството на HMB, така че единственият начин да си набавите значително повече от него е чрез добавка.

HMB може да помогне на хората да се възстановят от тренировки, които са достатъчно дълги и тежки, за да причинят мускулни увреждания, като намали мускулното разграждане, подобри възстановяването на мускулите и засили мускулния растеж.

За да извлечете максимални ползи от HMB обаче, не трябва да го приемате само веднъж преди тренировка, а 1 до 2 грама около един или два часа преди тренировка и да се консумират по три грама дневно в продължение на поне две седмици, за да се постигне максимален ефект.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Емилия Златева
Емилия Златева Отговорен редактор
Новините днес