Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво празнуваме на 14 февруари, освен Свети Валентин и Трифон Зарезан?

14 февруари 2025, 13:58 часа • 820 прочитания

Всички знаем, че на 14 февруари най-задавания въпрос е: "Какво празнуваш днес - Свети Валентин или Трифон Зарезан?". Истината обаче е, че на днешния ден имаме доста по-голям избор на личности и събития, които да честваме. В днешната статия ще ви разкажем защо 14 февруари е толкова значима дата в календара. 

Свети Валентин и празникът на любовта 

Източник: БГНЕС 

Свети Валентин е християнски празник в памет на свещеномъченика Валентин Римски, отбелязван от православните църкви на 6 юли, а от западните църкви на 14 февруари. През XIV век в Западна Европа 14 февруари започва да се свързва романтиката и днес празникът е популярен преди всичко като Ден на любовта. На тази дата двойките изразяват любовта си един към друг, като си изпращат поздравителни картички и подаръци с формата на сърце. Традиционно се празнува в англоговорещите страни (Valentine's Day) и някои страни от Южна Америка (като „Празник на любовта и приятелството“). След 90-те години на 20 век добива известност и на други места (предимно от Третия свят), основно от рекламни кампании на производители на цветя и сладкарски продукти.

Макар празникът на Свети Валентин да е свързван с древноримския празник на любовта луперкалии, за това няма никакви реални доказателства. Луперкалиите се празнуват на 15 февруари, а предишният ден се посвещава на римската богиня на брака, майчинството и жените, Юнона (през този ден девойките пишели любовни писма, слагали ги в голяма урна, а след това мъжете изваждали писмата като всеки мъж трябвало да ухажва девойката, чието писмо е изтеглил, според волята на боговете).

Първата регистрирана асоциация на Свети Валентин с романтичната любов датира едва от 14. век в Англия и Франция, където тогава хората вярвали, че на 14 февруари птиците се ухажват. Това може да се прочете и в литературните произведения на Джефри Чосър от 14. век и по-точно в „Парламент на птиците“. 

Трифон Зарезан и празникът на виното 

Източник: IStock 

Трифон Зарезан (или Трифоновден) е християнски и фолклорен празник в чест на свети Трифон, мъченик от средата на III век. Един от популярните празници в традиционния български празничен календар, Трифон Зарезан е известен и с различни други наименования: Ден на лозаря, Свети Трифон, Зарезановден, Трифон Зарезоя, Трифон Пияница (Охридско, Тетевенско). Св. Трифон е познат и в другите балкански страни, той е закрепен в православния календар и е свързан със смяната на сезоните от зима към пролет. В традиционния български фолклор празникът Трифон Зарезан е свързан преди всичко с лозарството. Той е трудов обичай, свързан с първия стопански процес в годишния цикъл на обработка на лозата – пролетната ѝ резитба.

Основна традиция на Трифон Зарезан е символичното зарязване на лозята. При него мъжете, обработващи лозя, отиват в тях, носейки специално приготвена храна – хляб, който може да бъде квасен или пресен, със или без украса; цяла кокошка, пълнена с ориз или булгур; туршия, луканка, „бабяк“ (напълнен стомах с месо) и др. Освен това се занася и бъклица с вино или ракия, украсена с чимшир, здравец, бръшлян, вързана с червен конец. На някои места на лозята се носят и светена вода и пепел. Храната се отнася в специално подготвена нова вълнена торба.

Зарязването се извършва с косер, който предварително се почиства и се наточва (заостря) добре. В традиционната култура рязането на лозята е изключително мъжка дейност, жени не се допускат. Така се обяснява и особеното табу за жените през този ден, да не пристъпват територията на лозята „защото не е женска работа и за да ражда лозето“

Успение на Свети Кирил Славянобългарски

Константин Кирил - Философ е учен-богослов, създател на глаголицата.

Роден е 827 г. в Солун, Византия, като едно от седемте деца на висшия византийски военачалник, друнгария Леон (Лъв) подстратег (помощник управител) на Солун и областта, и на жена му Мария.

Талантът му и духовните му интереси са забелязани и оценени и през 842/843 – 847 г. Константин учи философия, граматика, реторика, музика, аритметика и астрономия в Магнаурската школа, където получават образованието си децата на императора и на висшата византийската аристокрация.

През 862 г. Кирил и брат му Методий са натоварени да разпространяват християнството на славянски език във Великоморавия, по поръка на императора и по искане на великоморавския княз Ростислав . Те се установяват в столицата Велеград. Там създават духовно училище, обучават бъдещите свещеници, превеждат богослужебни книги, и проповядват на славянски език. Поставя се началото на славянската литургическа служба. Това братята правят заедно до 865 г., когато се отправят към папата в Рим. Тази мисия ги сблъсква с източноримското духовенство и с триезичната догма.

Свети Кирил Славянобългарски умира на 14 февруари 869г. в Рим. Самият папа Адриан обслужва погребението му в църквата „Свети Климент Римски“. Мощите на светеца са положени в папската гробница на базиликата.

Ден на археолога 

Източник: IStock 

Денят на археолога е професионален празник на археолозите. Той се чества в Казахстан, Русия и Украйна на 15 август. В България той се чества на 14 февруари, от 1971 г. насам, по инициатива наАрхеологическия институт с музей при Българска академия на науките.

Ако никое от тези събития не ви допада, не се притеснявайте! Ето още няколко събития, които можете да чествате на днешния ден: 

14.02.1918 г. - Съветския съюз въвежда Григорианския календар; 

14.02.1921 г. - В София е учреден Съюза на артистите в България;

14.02.1950 г. - СССР и Китайската народна република сключват 30-годишен договор в Москва; 

14.02.1989 г. - В околоземна орбита е изведен първият от 24-те изкуствени спътника на Глобалната система за позициониране.

14.02. 1994 г. - Членство на България в НАТО: Президентът Жельо Желев подписва в Брюксел договора за присъединяване на България към инициативата на НАТО Партньорство за мир.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес