Общата фраза „ахилесова пета“ се отнася до изненадваща слабост или уязвимост при иначе силен или мощен човек. Уязвимост, която в крайна сметка води до пропадане. Това, което се превърна в клише в съвременния език, е останало от древногръцката митология.
За Ахил се казва, че е героичен воин, чиито борби са описани подробно в поемата на Омир „Илиада“.
Общият мит за Ахил включва опита на майка му, нимфата Тетида, да направи сина си безсмъртен. В древногръцката литература има различни версии на тази история, включително тя да го поставя в огън или вода, но единствената версия, която е поразила народното въображение, е тази с реката Стикс и ахилесовата пета.
Митът за Ахил
Най-популярната версия на опита на Тетида да обезсмърти сина си оцелява в най-ранната си писмена форма в Ахилейда 1.133-34, написана през първи век сл. Хр. Нимфа държи сина си Ахил за левия му глезен, докато тя го потапя в река Стикс, а водите придават безсмъртие на Ахил, но само на онези повърхности, които контактуват с водата. За съжаление, тъй като Тетиса се потапя само веднъж като придържа бебето за петата, тя остава незащитена. В края на живота си, когато стрелата на Парис пронизва глезена на Ахил, той е смъртно ранен.
Несъвършената неуязвимост е често срещана тема в световния фолклор. Зигфрид, германският герой в Нибелунгенлид, е бил уязвим само между раменете си, осетинският войн Сослан е потопен от ковач, за да го превърне в метал, но пропуска краката му, келтският герой Диармуид е пробит от отровна четина на глиган през рана до незащитената си подметка.
Други версии на историята за Ахилесовата пета
Учените са идентифицирали много различни версии на историята за Ахилесовата пета, както е в повечето митове за древната история. Има няколко предположения какво точно е искала Тетис, когато потопила сина си в реката.
- Искала да разбере дали синът ѝ е смъртен.
- Искала да направи сина си безсмъртен.
- Искала да направи сина си неуязвим.
Популярна версия е, че Тетис се опитва да направи Ахил безсмъртен, а не просто неуязвим. Тя планира да го направи с магическа комбинация от огън и амброзия. Твърди се, че това е едно от нейните умения, но Пелей я спира и прекъснатата магия само частично променя неговата природа, което прави кожата на Ахил неуязвима, но той самият е смъртен.
Версии за смъртта на Ахил
- Ахил бил в битка при Троя и Парис го прострелял в глезена, след което го намушкал в гърдите.
- Ахил бил в битка при Троя и Парис го прострелял в подбедрицата или бедрото, след което го намушкал в гърдите.
- Ахил бил в битка при Троя и Парис го прострелял в глезена с отровено копие.
- Ахил бил в храма на Аполон, а Парис, ръководен от Аполон, прострелял Ахил в глезена, което го убива.
В гръцката литература има значителни различия относно това къде е бил прострелян Ахил. Според различните версии Ахил е ранен със стрела в бедрото, подбедрицата, петата, глезена или стъпалото. Някои казват, че Ахил всъщност не е бил убит от стрела в глезена, а е бил разсеян от нараняването и по този начин е станал уязвим за втори смъртоносен удар.
Преследване на по-дълбокия мит
Според някои учени, в първоначалния мит Ахил не е бил уязвим поради това, че е бил потопен в река Стикс, а по-скоро защото е носил броня - може би неуязвимата броня, която Патрокъл е носил преди смъртта си. Със сигурност, рана в областта на петата, известно днес като Ахилесово сухожилие, би попречила на всеки герой. По този начин най-голямото предимство на Ахил - неговата бързина и пъргавина в разгара на битката - било отнето от него.
По-късните вариации се опитват да отчетат свръхчовешките нива на героична неуязвимост в Ахил и как той бил свален от нещо позорно или тривиално - завладяваща история дори и днес.
източник: www.thoughtco.com