С какво свързвате Истанбул?
Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
Град, разположен на два континента, столица на четирите най-големи световни империи и най-големият град в Европа. Населението на Истанбул за 2022 г. е 15 милиона, което го поставя начело в класацията за най-голям по население град в Стария континент. След него се нареждат Москва, Лондон, Санкт Петербург, Берлин, Мадрид…
Истанбул е петият по големина град в света след Шанхай, Мумбай, Карачи и Делхи.
Столица на 4 империи
През своето почти 16-вековно съществуване Истанбул е бил столица на четири големи империи: Римска, Византийска, Латинска, Османска.
Имената на Истанбул
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
През дългата си история градът е сменил над 40 имена, от които 18 по време на Османска империя. Ето най-популярните от тях:
Лигос
Това не толкова известно име се смята за най-старото име на града, вероятно от тракийски произход. Селище с това име се появява на Сарайбурну, близо до двореца “Топкапъ” между XIII-XI в. пр.н.е.
Византион
Най-популярното име на града е Византион, основан от гръцки колонисти от Мегара през 667 г. пр.н.е. на името на техния цар Визас. Много по-късно оттук произлиза името на Византия, известна в западната история като Източна Римска империя. Самият град, вече под друго име, става столица на Византия. За първи път името “Византийска империя” се споменава през 1555 г. от немския историк Йеронимус Волф.
Августа Антония
Градът носи за кратко това име през III в. в чест на Антонин Август (бъдещия император Каракала), син на римския император Септимий Север, завладял града в периода 193-211 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Нова Рома “Нов Рим”
След като е избран за нова имперска столица от император Константин Велики и цялостното му преустройство, през 330 г. Византион е прекръстен на Секунда Рома, което означава “Втори Рим”. От V в. се появява и името “Нова Рома”, което означава “Нов Рим”. Тези две имена се използват за кратко време и градът отново се нарича с името на своя основател.
Константинопол
Градът става най-известен с името Константинопол (Градът на Константин) в чест на Константин Велики. За първи път това име се използва по време на управлението на император Теодосий II (408-450 г). Това е официалното име на града през византийския период, както и най-популярното име, с което градът е известен на Запада до началото на XX в.
Използва се, когато градът е столица на Османската империя до създаването на Република Турция. В османския период името е променено на Константиние, което също означава “град на Константин”. Това е официалното име по време на Османската империя, с изключение на кратък период в края на XVIII и началото на XIX в., когато Мустафа III забранява името Константиние и заповядва върху монетите да се постави името “Исламбол”.
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Какво означава името на град Истанбул?
Исламбол е народна етимология на Истанбул, което означава “пълен с ислям”. Исламбол се появява скоро след завоеванието в XV в., а някои източници от XVII в. като Евлия Челеби, например, твърдят, че това е обичайното турско име на града
На 28 март 1930 г. градът официално е преименуван от турските власти на Истанбул. Смята се, че Istanbul е от гръцки произход Εις την Πόλιν ("ис тин поли") или от στην Πόλιν ("стин поли") и означава “в града” или “към града”. Хора, които не знаят гръцки, сливат предлога, определителния член и съществителното в едно цяло, което се приема като собствено име. Така се появява днешното име Истанбул.