Червената или Кървава Луна, както обичат да я наричат впечатлителните романтици, е сравнително рядко природно явление. Когато се появи, всички веднага започват да правят снимки, да изпращат кадри един на друг, някой се радва, друг се тревожи - само тези, които пропускат да я видят, остават безразлични.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/
Всъщност появата на „кървава“ Луна е доста предвидима. Спътникът на Земята приема червеникави нюанси по време на лунно затъмнение - когато Земята, Луната и Слънцето така се подреждат, че Земята блокира слънчевата пряка светлина и покрива Луната със своята сянка. Но въпреки всички усилия на Земята, слънчевите лъчи все пак достигат до повърхността на Луната - но не директно, а пречупени от земната атмосфера. В този процес част от лъчите се разсейват, а други се отразяват от Луната; именно това са лъчите от червения спектър.
Такова лунно затъмнение е възможно да се наблюдава само при пълнолуние. То не изисква телескопи, защото Луната е достатъчно близо до Земята; нито специални средства, тъй като човек може да гледа слънчевата светлина, отразена от Луната, без риск за очите. Ала ако искате да видите по-добре лунния релеф, вземете поне бинокъл.
Но не само затъмнението може да е причина за такова явление. Когато слънчевите лъчи, отразени от Луната, се пречупват в земната атмосфера и влажността на въздуха е доста висока, лъчите в зеления и синия спектър се разсейват и се виждат само лъчите в червения. Освен това поради пречупването на отразената слънчева светлина, Луната придобива ярко жълт оттенък при сухо и ясно време.
Още: Стихотворение на деня, 3 април, от Елисавета Багряна
Още: 4 зодии ще получат енергийно презареждане на 4 април 2025
Три опасни дни: Какво ще промени Луната през февруари 2023 г. в живота на всички знаци?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Фази на лунно затъмнение
Полусенчеста фаза: Луната минава през земната полусянка и не се вижда с просто око.
Частично затъмнение: земната сянка постепенно се приближава към Луната, това се вижда ясно от всички наблюдатели.
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 3 април 2025
Пълно затъмнение: Луната става напълно червена. Процесът трае доста дълго време и завършва, когато луната започне да излиза от сянката. След това се повтарят първите две фази на затъмнението, но в обратен ред.
Кога можете да видите червената луна през 2023 г.?
Тази година астрономите очакват лунни затъмнения на 5-6 май и 28-29 октомври, когато от Земята може да се забележи рядкото и грандиозно природно явление - Червена Луна. Следете новините и настройте будилниците, за да не проспите цялата тази красота!
Празна луна 2023 г.: Какво не трябва да правите през този период?
Защо Луната става по-голяма?
Такова природно явление се нарича „суперлуние“ - възниква, ако пълнолунието настъпи в момента, когато Луната е най-близо до Земята. Този момент също има свое име - перигей. Между другото, самият термин „суперлуние“ идва от астрологията. Астрономическата наука не го използва.
Поради факта, че Луната се върти около Земята не по идеално кръгла, а по издължена – елипсовидна, орбита разстоянието между тях непрекъснато се променя. В най-близката си точка тя е на 357 хиляди километра, а в най-отдалечената – на 406 хиляди километра. Когато Луната се намира в перигей - най-близко, тя се вижда така, сякаш е с 14% по-голяма в диаметър и свети с 30% по-ярко, отколкото в апогей - точката, в която е най-отдалечена от Земята.
Защо възниква илюзията за „голяма“ Луна?
Никой не може да разбере защо Луната, щом е ниско над хоризонта, се вижда така, сякаш е по-голяма. Тази оптична илюзия изчезва, щом се издигне по-високо. Учените, въоръжени със съответните инструменти, вече са измерили размерите на лунния диск по време на изгрев и в зенита му – както може да се очаква, размерите се оказали еднакви. Можете да проверите това, ако погледнете Луната с едно око през лист хартия, сгънат на тръба. Учените са представили цели четири различни хипотези, за да обяснят този ефект - но нито една от тях не може да бъде призната за меродавна.