Определено може да кажем, че миялната е незаменим помощник в кухнята. Ако нямате време или желание да измиете съдовете под течаща вода в мивката, то може да ги поставите в съдомиялната и тя да свърши тази работа вместо вас. Миялната перфектно отстранява мазнини, петна от кафе и други видове замърсявания по чиниите, чашите и приборите.
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
За съжаление, не всички кухненски прибори и съдове могат да се мият в съдомиялната. Вижте кои са нещата, които трябва да миете на ръка:
Керамични ножове – измиването им в миялната има негативно влияние върху тяхната режеща повърхност. С течение на времето ножовете ще загубят остротата си, а дръжките им, ако са дървени, ще се надуят и спукат вследствие на горещата вода.
Как и с какво да почистите миялната машина?
Дървени дъски – надали слагате дървените си дъски в съдомиялната, но все пак да споменем и тях. Разбира се, освен дървени дъски в миялната не бива да поставяте всичко, изработено от дърво. Горещата вода премахва защитният им слой и така лесно ще се амортизират.
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Рендета – като цяло не е добра идея да слагате остри предмети в съдомиялната. Причината за това е, че те ще се повредят, а същото ще се случи и с пластмасовото покритие на решетките на съдомиялната.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Алуминиева тигани – когато алуминият е изложен на гореща вода, реагира с алкали, които са част от различни почистващи продукти. Така оксидният филм върху тиганите постепенно се разрушава и с течение на времето те стават вредни за нас, защото започват да отделят опасни вещества.
Кутии за обяд или термос – мощната струя вода по време на миене ще успее да навлезе между топлоизолационните слоеве и ще ги разруши. Така тези кутии и термоси ще загубят възможността си да поддържат температура.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Съдове с десени – повечето съдове с картинки не избледняват от миенето в съдомиялна, но има и такива, които не са предвидени за там.
Тенджери със загоряла храна – в никакъв случай не ги слагайте в съдомиялната, надявайки се, че тя ще отстрани загорялото вместо вас. Всъщност храната или ще залепне плътно за съда, или ще се отмие някак си, но филтрите в миялната ще се запушат.
Никога не мийте чиниите, преди да ги сложите в миялната
Чугунени тигани и тенджери – под въздействието на налягането на водата, масленият слой се отмива, а той защитава незалепващото покритие. Без него, съдовете ще се наситят с вода и бързо ще ръждясат.
Съдове с хартиени етикети – по време на миенето етикетите ще се отлепят и ще залепнат по другите съдове. Възможно е и да отидат към филтрите на съдомиялната и да ги запушат. Затова, ако ще слагате такива съдове за миене, предварително премахнете техните хартиени етикети.