Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ни липсва, когато ни се яде сладко?

09 ноември 2024, 11:00 часа

Сладките изкушения ни правя щастливи. Това не е оправдание за десерта, с който завършваме обяда или вечерята си, нито за целия шоколад, изяден лакомо по време на стресиращ работен ден, а научно доказан факт. Въпреки настроението, щастието, което ни носи всяка хапка, и удоволствието за сетивата, с десертите трябва да се внимава, тъй като неразумното похапване на сладки храни води до напълняване, диабет, преждевременно стареене и куп други здравословни проблеми. Честото прекаляване със захарта и храните, в които щедро се съдържа, увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания, наднормено тегло и всички, свързани с него неблагоприятни последствия за здравето, кариеси, затлъстяване на черния дроб, инсулинова резистентност, високо кръвно налягане и др. Много хора твърдят,  че са пристрастени към сладкото и не могат и ден без него, както и че не съумяват да контролират консумираните  количества сладости, но така ли е наистина? В оковите на  захарта ли сме и тя наш враг ли е, или  пристрастеността към сладкото се дължи на други причини – малко познати за нас? 

Още: 5 ползи от турската къна за коса

Още: Известната торта три шоколада, за да изненадате гостите си по празниците

Оказва се, че прекомерният глад за сладки храни е сигнална червена лампа за опасност за здравето. Чрез апетита за сладко тялото ни информира за дефицити, които трудно иначе бихме разпознали. И така – какво ни липсва, когато ни се яде сладко? Недостиг на кои витамини и минерали имаме в тялото и как да ги преодолеем, за да не си навредим, хапвайки няколко шоколада, докато реално се нуждаем от определени минерали?

Какво ни липсва, когато ни се яде сладко?

Още: Как да имаме най-вкусната торта с готови блатове

Още: Какви са зодиите по китайския хороскоп и как да разбираме нашата

Още: Има ли разлика в дължината на двата крака?

Докато желанието за сладичко от време на време е напълно нормално, ежедневният глад за захарни изделия и прекомерната им консумация говори за скрит проблем. Изследвания по темата красноречиво сочат, че зад глада за сладко се крие дефицит на определени витамини и минерали. Ако откриете какво точно липсва на тялото ви и му осигурите нужните витамини, гладът за сладки храни ще намалее естествено. Сред възможните отговори на въпроса какво ни липсва, когато ни се яде сладко са:

  1. Витамини

Дефицитът на витамини може да се прояви с ярки и тежки симптоми, които дори могат да имитират тежко заболяване. Ето защо не се изненадваме, че този дефицит може да породи и глад за сладко. Ако не можете и ден, без да консумирате захарни изделия, проверете дали не ви липсват:

Още: Какво ще ни донесе змията по китайския хороскоп през новата година

Още: Зимно слънцестоене и славянски традиции: Кога се пада и как се е празнувало в миналото?

  • Витамини от група В, чиято роля е свързана с производството на енергия и метаболизма. При дефицит тялото се опитва да си набави енергия, като изпитва глад към сладки храни, които са именно такъв бърз източник на липсващата енергия. Особено осезаемо се проявява дефицитът на витамин В12, при който най-силна е жаждата за сладки храни и захар. Лесно може да се справите с това състояние, ако приемате витамини от група В като добавка или увеличите консумацията на храни, които ги съдържат. Изследване на кръвта може да докаже или отхвърли този дефицит.  Не си го спестявайте, тъй като е възможно да ви липсва друг витамин.
  • Дефицитът на слънчевия витамин – витамин Д, който се синтезира в тялото под въздействието на слънчевите лъчи, е друга причина за глад за сладко. Изследванията сочат, че недостигът на витамина е свързан с глад за сладки храни. Счита се, че витамин D играе роля в производството на серотонин, отговарящ за регулиране на настроението и апетита. Когато има дефицит на витамин Д, има и недостиг на серотонина, поради което тялото се стреми към сладичко, за да си набави нужното и да се почувства по-добре. 

Още: Какво представлява тортата Червено кадифе и каква е историята й?

2. Минерали

Още: Каква е разликата между радикулит и ишиас?

Още: Мъфини с шоколад, с които ще си оближете пръстите

Тялото ви не страда от липса на витамини? Възможно е да са виновни минералите.

  • Недостигът на магнезий в тялото се свързва с инсулинова резистентност, при което клетките не реагират правилно на инсулина, необходимо е да хапнете захар, за да се почувствате по-добре. Ако осигурите на тялото си достатъчно магнезий, този глад към сладки храни ще изчезне.
  • Желязото е важно, за да имате достатъчно енергия и сили. Ако страдате от дефицит на желязо, тялото ви ще се опита да компенсира този недостиг, като ви стимулира да ядете шоколади в промишлени количества. Осигурете си адекватен прием на желязо, за да промените ситуацията.
  • Дефицитът на хром най-вероятно ще се прояви именно като страст към сладкото. Дефицитът води до инсулинова резистентност и може да повиши нивото на кръвната захар, а те стимулират глада за захар. Така че преди да посегнете към вредните бонбони следващия път, опитайте дали не ви липсват важни витамини и минерали и направете изследване.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Още: Този пухкав крем прави всяка торта кулинарен шедьовър

източник: https://www.drhasanerdem.com/en/what-vitamin-deficiency-causes-sugar-cravings/

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес