Красивите женски устни винаги са били обект на внимание. Но с настъпването на студеното време нежната кожа на устните поема удара на вятъра и ниските температури. Това води до напукване, сухота и лющене. Затова именно през зимата се препоръчва да използвате специални червила или балсами.
Защо матовите червила изсушават устните?
Много често при нанасяне на матово червило кожата на устните изсъхва. Това се дължи на неговите съставки като талк, цинк, титанов диоксид и оцветители. Затова през зимата не се препоръчва използването на матови червила, тъй като те могат да изсушат още повече и без това дехидратираната кожа на устните. Но ако все пак решите да използвате матово червило, тогава 30 минути преди да го нанесете,използвайте овлажняващ балсам. След това попийте остатъците със салфетка и едва след това можете да нанесете матово червило.
Въпреки развитието на козметичната индустрия, дори най-скъпото червило може да бъде с лошо качество и само ще допринесе за вашия дискомфорт. И така, на какви компоненти трябва да обърнете внимание, когато избирате червило?
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
За какво да внимавате, когато купувате червило?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Разгледайте състава на продукта за грим. Ако съдържа формалдехиди и парабени, не го купувайте. Те са канцерогенни. Минералните масла запушват порите на кожата, а полиетиленът е производно на петролен продукт. Не купувайте балсами за устни, които съдържат вазелин, парафин и минерални масла, тъй като те изсушават устните ви и могат да ги влошат. Диметиконът е синтетичен полимер, предназначен да омекотява кожата, но не се разлага и образува филм. Способен е да запушва порите, предотвратявайки дишането на кожата. Микрокристалният восък замърсява околната среда и е продукт на рафинирането на нефт. Калцият е минерален пълнител с ниско ниво на опасност. Чистият и неразреден глицерин може да навреди на кожата.
Продължителното използване води до образуване на черни точки, потъмняване и прекомерна сухота на кожата на устните. Феноксиетанолът е консервант, който може да причини алергии.
Полезните съставки на червилото
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Всички растителни масла като макадамия, жожоба, арган, както и токоферол и слънцезащитен фактор оказват благоприятен ефект върху състоянието на устните. Пчелният восък ускорява заздравяването на пукнатини, има антибактериални и антисептични свойства, подхранва и омекотява кожата на устните и помагат за възстановяване на епидермиса. Авокадото осигурява максимална защита и премахва лющенето. Ароматите придават на червилото приятно ухание, както и помагат да се скрие миризмата на восък. Те са концентрат на маслена основа, който се смесва с други масла по време на производствения процес. Правилният аромат не трябва да придава на червилото остра, дразнеща миризма или да създава горчив вкус на устните.
Не трябва да спестявате от качеството на червилото. Вашето здраве пряко зависи от това!