Вероятно всеки от нас е срещал твърдението на швейцарския лекар, наречен бащата на съвременната медицина Парацелз: „Всичко е отрова, всичко е лекарство; едното и другото се определя от дозата.'' Трудно е да не се съгласим с това твърдение, тъй като вече е доказвано неведнъж, че това, което изглежда вредно, може да има оздравителен ефект, ако се използва правилно. Не е по-различно и с бирата, защото – точно както при червеното вино – е доказано положителното ѝ въздействие върху човешкия организъм, при условие че се консумира в малки количества.
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Макро- и микроелементи, съдържащи се в бирата
Но нека започнем с основите, тоест колко калории има една бира? За съжаление е невъзможно да се отговори еднозначно на този въпрос. Зависи от много фактори - начален екстракт, краен екстракт, алкохолно съдържание, използвани добавки (напр. лактоза) и т.н. Най-честото съотношение обаче е между 40 и 70 калории на 100 милилитра бира. Разбира се - тези стойности могат да бъдат по-високи или по-ниски.
Бирата включва главно витамини от група В, т.е. рибофлавин (В2), ниацин (В3), холин (В4), пантотенова киселина (В5) и фолиева киселина (В9), кобаламин (В12). От друга страна, когато става дума за минерали, бирата включва също така и калий, цинк, магнезий, фосфор, силиций и селен.
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
Още: Защо стомахът ви издава странни звуци? Истината ще ви изненада
Всички тези витамини и минерали играят важна роля в човешкото тяло. Например рибофлавинът поддържа имунната система, регулира метаболизма на серотонин и допамин, като по този начин предотвратява депресията. От своя страна ниацинът влияе върху правилното функциониране на мозъка и цялата нервна система, участва в реакциите, водещи до производство на енергия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да не бъркаме правописа на сложните думи на български?
Още: Легендарният чай от мента: Какви са неговите ползи и вреди
Заслужава да се отбележи също, че много повече от споменатите по-горе микроелементи могат да бъдат намерени в бири, които са претърпели реферментация, т.е. тези с утайка от дрожди на дъното на бутилката. Така че – може да се каже – в домашните бири.
Бира за здрави кости?
Вярно е! Бирата може да има положителен ефект върху костите ни. Изследвания, проведени от испански учени, потвърждават, че редовната консумация на бира има добър ефект върху костната тъкан, което може да предотврати например остеопороза. Изследванията са извършени върху група от 1693 жени.
Още: Питай старило: По какво се оценява всяка домашна ракия
Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"
Половин бутилка бира = сърце като камбана!
Изследване, публикувано през юли 2021 г. в уважаваното академично списание BMC Medicine, говори за положителните ефекти на алкохола върху сърцето ни.
Проучвания, проведени върху група от почти 50 000 души, показват, че леката консумация на алкохол може да намали риска от инфаркт, инсулт и да намали риска от смърт при хора, които вече страдат от сърдечни заболявания. Подобна "терапия" е особено ефективна при последните - рискът от смърт от усложнения, свързани със сърдечни заболявания (в сравнение с непиещите с подобни проблеми), може да бъде намален с до 50%.
Статията има информативен характер и не замества консултация с лекар - специалист!