Когато стане дума за алкохола на Бъдни вечер, трябва да се има предвид, че това е последната вечер от Рождественските (Коледните) пости. Според църковните правила по време на постите може да се пие червено вино, но в ограничени количества (чаша, максимум две!), и то без дните сряда и петък.
Затова и на Бъдни вечер е позволено да се пие червено вино, важното е да не се прекалява. Въобще цялата трапеза тогава е символ на въздържание – всички ястия са постни. Следващия ден е Коледа, когато се яде свинско и правилата за алкохола вече са по-облекчени.
Другият вид алкохол, който е прието да се употребява на Бъдни вечер, е типично български: греяна ракия.
Още: Как се приготвя греяно вино за болно гърло
Интересното е, че също и червеното вино може да се поднесе „греяно“, което за българските традиции не е от най-обичайните му „трактовки“, но несъмнено ще бъде интересно за трапезата в студена зимна вечер.
Греяно вино – първа рецепта
Съставки: червено вино – 2 л, ванилия – 1 пак., карамфилче – 2 бр., лимон – 1 бр., канела – 1 пръчка, портокал – 1 бр., кафява захар – 60 г.
Как се приготвя?
Още: Ето какво да добавите към греяното вино, ако искате да го превърнете в магическа напитка
Обелвате лимона и портокала и ги нарязвате на тънки кръгчета. В тенджера слагате всички продукти и ги заливате с червеното вино. Разбърквате добре. Слагате тенджерата на котлон, загрят на максимална степен. Щом наближи да започне да кипи, слагате котлона на минимум. Щом заври, дърпате тенджерата от котлона. Захлупвате я плътно, увивате я добре с вълнени шалове и я оставяте за 45 минути, като от време на време я разклащате, за да се смесят по-добре различните ухания в един общ, плътен аромат.
Греяно вино – втора рецепта
Съставки: червено вино – 2 л, мед – 1 с. л., ябълка – 1 бр., грейпфрут – 1 бр., дюля – 1 бр., портокал – 1 бр., канела – 1 пръчка, карамфилчета – 2 бр., индийско орехче с– 1/2 ч. л.
Как се приготвя?
Още: Домашно греяно вино: Направете зимата по-топла и уютна с тази лесна рецепта
Нарязвате ябълката, дюлята и грейпфрута на тънки резени и ги слагате в тенджера. Добавяте меда, заливате ги с виното и слагате тенджерата на котлон на средна степен. Счуквате карамфилчетата и индийското орехче, настъргвате канелената пръчка и посипвате виното с тези подправки. Разбърквате и слагате котлона на максимум. Щом наближи да виното да кипне, поставяте котлона на минимум. Когато кипне, веднага дръпвате тенджерата от котлона. Увивате я с вълнени шалове, като разклащате от време на време. Изчаквате половин час, прецеждате горещата и ароматна винена смес. Сервирате греяното вино в керамични или специални термоустойчиви чаши от дебело стъкло.
Греяна ракия – съвети и препоръки
В студените зимни дни греяната ракия, естествено, също е подходяща за затопляне на организма. Но с нея наистина трябва да се внимава, защото високата температура засилва въздействието й.
Рецептите за греяна ракия са многобройни и разнообразни, но ето някои основни правила.
Още: Кое е по-полезно - чаша греяно вино или чаша обикновено вино
1. Независимо дали ще я подсладите с бяла, кафява захар или мед, използвайте умерено количество подсладител. Обикновено се слага по 1 с. л. на 250 мл ракия.
2. Ароматизаторите, които обикновено се предлагат в отделни рецепти за греяна ракия – кулинарни карамфилчета, кори от цитрусови плодове, ванилия вследствие на високата температура чувствително засилват своите ухания и може да ви изненадат. Затова отначало я опитайте „натюр“, а после вече, и то постепенно, добавяйте ароматите по ваш вкус и предпочитание.
3. Греяната ракия наистина трябва да е само „греяна“, което означава „не завряла“ и „не кипнала“. Миг преди да заври, я дръпвате от котлона.
4. Най-подходящи за греяна ракия са специалните керамични чашки във форма на „рогче“ - така изпаренията й не ви удрят в носа и няма риск да се разкихате, задавите или кашляте.
---