Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво ядат камилите?

25 ноември 2024, 15:00 часа

Камилата е животно, принадлежащо към семейство Camelidae, с отличителна гърбица на гърба. Чифтокопитното животно е до голяма степен опитомено от човека и служи като средство за транспорт, мляко и месо. В широк мащаб, животните могат да се разделят на две категории, а именно дромадерни и бактрийски камили. Първият тип има една гърбица, докато вторият има две. Двугърбите камили са характерни за централните части на Азия, докато дромадерът е роден в Северна Африка и Близкия изток. Независимо от вида и местонахождението, тези животни са сходни по своето меню и маниери на хранене.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/

Колко големи са камилите?

Животните имат средна продължителност на живота между 40 и 50 години, като възрастни може да достигнат височина на раменете най-малко 1.85 м и най-малко 2.14 м на гърбицата. Средно животните тежат между 300 кг и 1 тон. Тъй като те са чифтокопитни, цялото това тегло се разпределя поравно между третия и четвъртия пръст.

Още: Кое животно може да издържи най-дълго без храна?

Какво ядат камилите?

Камилите са чисто тревопасни животни, които обикновено пасат през целия ден, тъй като техните местообитания имат оскъдна храна. След паша през целия ден камилите повръщат храната от стомаха и я дъвчат отново, преди да я погълнат отново. Този акт на повръщане на храна е известен като руминация. Поради тази причина камилите имат четири стомаха, които позволяват максимална обработка на храната.

Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб

Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов

Тъй като храната е оскъдна в техните сухи местообитания, камилите не могат да си позволят да бъдат придирчиви по отношение на храната, която ядат. Животните ядат почти всички части на растението, включително клонки, зелени издънки и стъбла. Те обаче избягват да ядат отровни растения. 

Менюто се простира дори до бодливи растения като солника, който обикновено се пренебрегва от други животни. В някои части на света са наблюдавани камили, които ядат кактуси, без да обръщат внимание на дългите шипове. 

Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?

Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Зоопаркът във Варна се радва на ново бебе

Експертите казват, че дългите бодли на кактусите и други бодливи растения вероятно са проблем, който камилата пренебрегва, за да стигне до месестите части. Животното може да яде такава жилава растителност заради твърдото небце в горната част на устата им. Тези камили, живеещи близо до оазиси, имат достъп до по-голямо разнообразие от по-зелени растения.

Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен

Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея

Камилите пият ли вода?

В горещото време камилите могат да издържат с дни без вода и да преживеят огромни количества дехидратация. Например, едноверката камила може да оцелее, като пие вода веднъж на около две седмици. През зимата, когато има повече храна, този период на оцеляване без вода се увеличава, тъй като камилите получават вода от зелените растения, докато пасат. Продължителността на този период на оцеляване без вода зависи от това колко зелени са растенията. Когато попаднат на вода, камилите могат да изпият до 200 литра вода.

Защо камилите имат гърбици?

Още: Хората в Павликени си имат камила (СНИМКИ)

Противно на общоприетото схващане, целта на гърбицата е да съхранява мазнини, а не вода. Мазнината е от съществено значение за изхранването и оцеляването на животното, когато водата и храната станат още по-оскъдни. Съхранената там мазнина е в състояние да поддържа животното няколко седмици. Разграждането на тази мазнина води до общо намаляване на водата на животното.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес