Красива, величествена, историческа, арена на битки за свобода и правда, любимо място за отдих и туризъм, естествена разделителна линия на страната ни на Северна и Южна България, Стара планина е позната още от 16 век, когато се споменава за първи път. Другото име на стара планина е съхранено също през годините и популярно и познато и днес. По-голямата част от планината се простира на родна територия, а незначителна – в Сръбско. У нас е и първенецът на Стара планина – връх Ботев, чиято височина е 2375 метра.
Стара планина – красива, забележителна и историческа
Множеството природни паркове, защитени територии и местности, редки представители на растителния и животинския свят, както и десетки хижи – удобни, уютни и в живописни кътчета от Стара планина, я правят място, предпочитано за отдих и туризъм. Няколко от намиращите се в Стара планина забележителности са част от Стоте национални туристически обекта на България – връх Шипка, първенецът връх Ботев, манастирът „Седемте престола“, който е действащ мъжки манастир, съществуващ от далечния XVI век.
Стара планина се разделя на Източна, Средна и Западна част от проходите Вратник и Златишки, като през нея преминават и други важни и ключови за страната ни проходи, които са толкова популярни, че вероятно сте чували за тях, дори пътят ви да не ги е прекосявал – Беклемето, Шипченски, Проход на Републиката. Шипченският проход записва завинаги името си в българската история като място на борбата за свобода и българщина, място, на което се е водела Руско-турската освободителна война. В памет на знайните и незнайни герои, оставили костите си там – край Шипка – днес се издига на връх Свети Никола монументална скулптура, величествен паметник, посветен на героите.
Кой е най-високият връх в Стара Планина и колко висок е той?
Другото име на Стара планина
Стара планина, която поетите и писателите наричат още Балкана, е известна и като Хемос или Хемус, като вероятно сте чували това име от името на популярна у нас автомагистрала. Хемус е другото име на Стара планина, с което е известна през Античността. През различните епохи, различните народи са давали различно име на Стара планина.
Така, когато обсъждаме другото име на Стара планина, я срещаме наречена и Маторни гори на славянски език, и Коджбалкан или само Балкан на турски език, откъдето е останало и често използвано наименование на Стара планина – Балканът, срещано в литературата и творчеството. Спорен е произходът на името Балкан – дали корените му с свързани с турския език, или не, тъй като думата съществувала по тези земи далеч преди турците да превземат Балканите. Проф. Иван Добрев счита например, че произходът на думата „балкан” е тюркски, макар да съществува и в съвременния турски език.
Каква е височината на най-високия връх в Стара планина?
Най-старото име на Стара планина
Хемус е не само най-популярното, другото име на Стара планина, но и първото, с което я срещаме назована, най-старото. Счита се, че е с тракийски произход и че произлиза от тракийските имена „Хаймон“ и „Хаймос“, в превод означаващи „гъсталак, храсталак“, или че произходът на името е свързан с тракийския Бог Хемус. Освен за Бог на моретата, Хемус бил сочен и за господар на мъглите и морските вълни.
Древните хора вярвали, че планината, която наричали Хемус, е домът на бога на войната Арес, че е най-високата планина в света и я увековечавали в творчеството си – Омир например е направил това, както и в митовете, преданията и легендите, разпространявани от поколение на поколение. Вероятно именно творбите, митовете и легендите са направили другото име на Стара планина – нейното антично наименование – Хемус, толкова популярно и познато и днес.