С пълна сила се задава седми януари - Ивановден! Това е може би денят, който се празнува от най-много именици в България. Множество семейства посрещат гости. Ако вие сте сред тях със сигурност искате да се представите подобаващо. Какво обаче да сложим на трапезата, така че да спазим традициите? Не се тревожете - ние имаме отговор за това!
Още: Какво представлява рейки и опасно ли е
Още: Знаете ли как се готви с царевично олио
Интересен детайл е, че на този празник се почита кумството. Ако ходите на гости на своите кумове трябва да ги почерпите с нещо. Традицията повелява това да бъде вино или месо. Основните ястия, които се правят на Ивановден са две:
1) Свински ребра с кисело зеле;
2) Сварено жито.
Още: Топ рецепти с ревен, в които да използвате този интересен зеленчук
Още: Бергамот - какво представлява и къде се използва
Други популярни опции, които се споменават в традициите, са сушените плодове (ошав - ябълки, сини сливи), сирнена баница, кървавица и сухи мезета (най-вече луканка). Сухите мезета може да са изпечени на скара - както предпочитат домакините.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Като цяло е сравнително лесно да се приготвите, защото повечето неща включват месни ястия, печива и десерти. Всяка една трапеза може да се пригоди според обичаите. Вегетарианските опции не са много и се ограничават най-вече до печивата и десертите. Основните ястия по традиция са с месо.
Десертите за празника се правят основно с ябълки или сушени ябълки. Това може да са кексове, пити, ябълкови кремове - всичко, за което се сетите. Относно напитките няма строго споменати, освен виното, с което трябва да почерпите кумовете си.
Това са основните елементи на традиционната трапеза за Ивановден. Надяваме се, че сме били полезни и ви пожелаваме прекрасно време с вашите гости. А на всички празнуващи желаем много здраве, любов и щастие!
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден