Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да правим със старата почва за саксии?

05 октомври 2024, 09:00 часа

С наближаването на края на сезона градинарите се изправят пред въпроса какво да правят с почвата от саксии, сеялки и контейнери, когато всички едногодишни растения са приключили с цъфтежа. Културата на изхвърляне сега се смята за разточителна. Градинарите са станали по-съзнателни за отпадъците. Новата етика означава, че изхвърлянето на стара почва за саксии е просто неприемливо. Освен това, определено можете сами да рециклирате тази почва в собствената си градина.

Още: Домашно пържено кюфте - тайна рецепта за пишман готвачи

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 февруари /валутен калкулатор/

Почвата за саксии и контейнери няма да се влоши за една година, но не трябва да я оставяте в саксия за растенията през следващата година. Това е така, защото хранителните вещества в почвата са до голяма степен изчерпани поради тазгодишния растеж. В допълнение, някои използвани почви за засаждане може да съдържат патогени. Но можете да използвате стара почва за засаждане в градинските си лехи. Може да се използва за създаване на нови лехи, за поставяне върху моравата, за покриване на почвата в съществуващи лехи или дори за направата на кутия за картофи.

 

Още: Лунен календар за октомври 2024 г. за градинарите

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 8 февруари /валутен калкулатор/

Още: КУПИ 1, ВЗЕМИ 2 - от KWIAT!

Запълнете дупки със стара почва

Използвайте стара почва, за да запълните всички дупки в пътеките си. Може да се използва и за покриване на съществуващи цветни и зеленчукови лехи. Почвата действа като вид мулч, предпазвайки леглата от температурни промени. Въпреки това, не използвайте почва от саксийни растения, които са умрели от болест без стерилизация.

Още: Какви огромни ползи ни носи всекидневното ядене на чесън

Още: След шкембе чорба: Ето как да не миришем на чесън

 

Използвайте като основа

Още: Кой е най-дълбокият язовир в България?

Още: Знаете ли какво е флуидна интелигентност

Още: Пръскане и поливане: Какво да правите със стайни цветя през есента?

Ако правите нови лехи във вашата градина, които ще се използват за цветя или култури през пролетта, старата почва за саксии е отлична основа. През пролетта ще ги покриете с нова почва и ще добавите подходящ тор.

 

Добавете към компостната купчина

Компостната купчина е най-простият вариант от всички: просто хвърлете старата си пръст или неизползваната половин торба пръст директно в кошчето за компост. Добрата компостна купчина трябва да бъде балансирана смес от зелен материал, кафяв материал и почва. Тъй като зелените и кафявите материали се смесват, старата почва за саксии ще бъде включена в компоста за използване в бъдещи насаждения.

Още: Типични грешки в градината, които всеки втори градинар допуска през есента

 

Направете слоеве върху моравата

Тревните площи се нуждаят от любов и през зимата. Защо не разпръснете тънък слой стара почва за саксии върху моравата си. С течение на времето ще попие в почвата и междувременно ще осигури известна защита на тревата през зимата.

 

Повторно използване в саксии

Напълно възможно е да използвате повторно почвата от засаждане в саксии, стига да я смесите с около ⅓ нова почва за саксии и да добавите тор за хранителни вещества.

 

Направете кутия за картофи

Кутия за картофи е домашен контейнер, направен от рамка от телена мрежа и висок до 1,2 м, в който ще се отглеждат картофи. Започнете този проект през есента, като добавите слоеве вестник на дъното на кутията, след това добавете използвана почва за саксии, нарязани есенни листа и компост. Оставете това през цялата зима и засадете картофи през пролетта.

Преди да използвате повторно почвата, уверете се, че не използвате повторно почва, която е била в саксии, съдържащи растения, умрели от бактериални, гъбични или вирусни заболявания.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес