Когато след много часове в салона най-накрая се обърнете към огледалото, не ви се иска да скърцате със зъби, за да благодарите на майстора и да избягате вкъщи със сълзи на разочарование в очите. Но какво ще стане, ако това се случи и боядисването все пак не е успешно? Експерт разказва как да спасим косата след неуспешна процедура.
Сами с косата си
Важен момент: у дома е по-добре да не експериментирате с деколоризация! Има риск да се отървете не само от цвета, но и от самата коса, ако прибягвате до непроверени, агресивни методи. За радикални промени, разбира се, е по-добре да се обърнете към професионалистите в салона. Но за лек ефект на корекция има няколко безопасни метода.
Боядисването на коса – през колко време да го правим?
Метод 1: Измийте косата си с дълбоко почистващ шампоан няколко пъти и не забравяйте да направите подхранваща, регенерираща или овлажняваща маска.
Метод 2: Измийте косата си с гореща вода, като използвате дълбоко овлажняващи или подхранващи, възстановяващи продукти.
Метод 3: Използвайте преса за коса или маша, за да "изпарите" цвета, но имайте предвид, че качеството на косата може да пострада от това. След такава „процедура“ качествената грижа е важна.
Ако решите леко да тонирате русото и получите твърде ярък нюанс, няма да е трудно да го премахнете - но само ако русото е възможно най-светло и без жълтеникавост.
Ако цветът на оцветяването се оказа по-тъмен от обикновено, тогава домашните методи, уви, едва ли ще помогнат. Въпреки това, ако опитате всичко по-горе, цветът може да стане по-блед. Бъдете внимателни, в процеса може внезапно да се появят нежелани медни и червени тонове.
Това са най-неподходящите дни за боядисване на коса през август 2023 г.
Основното нещо е да не се отчайвате
Коригирането на неуспешен цвят, особено ако е по-светъл от естествения, е трудно, така че е по-добре да се обърнете към професионалист. По време на процедурата се вземат предвид много фактори: естественият цвят на косата, реалният цвят по дължината при изсветляване, избраният цвят, възможността за постигането му с едно посещение в салона. Не трябва да купувате боя сами с надеждата да получите цвета като на кутията - всичко е много по-сложно.
В салона премахването на нежелан нюанс се нарича цветно ецване и се извършва с помощта на две от най-популярните техники:
• Киселинно измиване: стилистът премахва козметичния цвят със специален препарат, който не засяга естествения пигмент.
• Алкално измиване: премахване на всички пигменти от косата - естествени и изкуствени - с помощта на избистрящи продукти (прах, паста, крем).
Можете да правите тези измивания последователно едно след друго и да получите най-лекия резултат. Важно е да се има предвид, че качеството на косата след процедурите определено няма да се подобри и ще отнеме време за възстановяване.
Маскираме със стайлинг
Всяко неуспешно оцветяване ще бъде коригирано от къдрици. Във всеки случай ще се окаже красиво! Алтернативен вариант е прибрана прическа, като кок или стилна опашка, както и лента за глава или панделка. Правата дълга коса винаги ще показва всички несъвършенства на боядисването!