Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са референтните стойности на тромбоцитите?

22 ноември 2024, 09:00 часа

Тромбоцитите представляват малки фрагменти от клетка, формирана от костния мозък и наричана мегакариоцит. Те играят главна роля за съсирването на кръвта и са от най-съществено значение за предотвратяване на по-голямо, масивно и обемно кървене.

Д-р Марсела Лемуш разяснява тези процеси и ролята на тромбоцитите в тях тук. https://www.tuasaude.com/funcao-das-plaquetas/

Процесът на производство на мегакариоцити от костния мозък и фрагментирането им на тромбоцити продължава приблизително 10 дни и се движи от хормона тромбопоетин, който се образува от бъбреците и черния дроб.

Още: Какво означават и опасни ли са ниските тромбоцити

Количеството циркулиращи тромбоцити може да бъде идентифицирано чрез кръвна картина, при която се оценяват всички кръвни съставки, включително тромбоцитите. Това е полезно за диагностициране на тромбоцитоза - когато има излишък от циркулиращи тромбоцити, както и на тромбоцитопения - тоест, ако количеството тромбоцити е по-малко от необходимото, а това увеличава риска от кървене.

Функции на тромбоцитите

Основната функция на тромбоцитите е да образуват тромбоцитната тапа, която има за цел да спре кървенето. При липса на тромбоцити може да възникнат различни спонтанни кръвотечения в малки обеми, което да компрометира цялостното здравословно състояние на индивида.

Референтни стойности

Още: Пет домашни средства за повишаване на броя на тромбоцитите

Референтната стойност за тромбоцитите е между 150 000 - 450 000/куб. мм кръв. Стойностите над или под референтната стойност може да са показателни за заболявания и е важно да се проучи причината за промяната по-подробно. Необходимо е резултатът да бъде оценен от лекаря, който трябва да вземе предвид другите резултати от кръвната картина и резултатите от други изследвания, които може да са били поискани.

Промени в тромбоцитите

Според циркулиращото количество на тромбоцитите може да се идентифицира увеличение, наречено тромбоцитоза, или намаляване - наречено тромбоцитопения.

1. Високи тромбоцити

Още: След кръводаряване, количествено в човешкия организъм кръвта се възстановява за 24 часа

Увеличаването на броя на тромбоцитите, известно още като тромбоцитоза, обикновено означава изменения в костния мозък, хемолитична анемия, миелопролиферативни заболявания, както и, например, след хирургични процедури - тъй като тогава е нормален опитът на организма да избегне голямо кървене. 

2. Ниски тромбоцити

Намаляването на броя на циркулиращите тромбоцити, известно още като тромбоцитопения, може да бъде следствие от автоимунни неразположения, хранителен дефицит на желязо, инфекциозни заболявания, недостиг на фолиева киселина или витамин B12; както и на проблеми, свързани с далака, например. Това намаляване може да се забележи по някои симптоми като следните:

- червеникави или лилави петна по кожата, подобни на следи от натъртвания или синини от удави;

- кървене от носа;

- урина с кръв;

- кървене в изпражненията;

- обилна менструация;

- кървене на венците;

- кървящи рани, които трудно се контролират.

Тези симптоми могат да се появят при всеки с ниски тромбоцити, но са по-чести, когато са много ниски (под 50 000/mm³) или ако са свързани с друго заболяване, като треска денга или цироза, които нарушават процеса на нормалното съсирване на кръвта.

Кога е подходящо даряването на тромбоцити?

Даряване на тромбоцити може да направи всеки човек в добро здраве, който тежи над 50. Целта на тази процедура е да бъде подпомогнато възстановяването на хора, подложени на лечение от левкемия или други видове рак, след сърдечни операции или трансплантация на костен мозък, например.

Даряването на тромбоцити не заплашва донора с някакви рискове, понеже заместването и попълването на тромбоцитите от организма трае около 48 часа. Даряването се извършва чрез събиране на кръв от донора, която след това се обработва в лаборатория така, че да протече процес на сепариране (отделяне) на тромбоцитите.

Донорството на тромбоцити е позволено само за жени, които не са били никога бременни, както и за хора, които не са употребили аспирин, ацетил-салицилова киселина или нестероидни противовъзпалителни средства 3 дни преди даряването.

Внимание! Тази статия е предназначена само да даде информация. Никога не се самолекувайте, а винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес