Козунакът ще стане перфектен само с прясна естествена мая. Без замяна със сухи съставки, още по-малко сода или бакпулвер. Първо шупва маята със захарта и топлото мляко. След това към тях се добавя млякото и малко брашно.
Още: Кумкуат - екзотичният цитрусов плод и неговите ползи
Още: Според Фън Шуй: Как да подредим спалнята за спокоен сън?
Тестото трябва да престои толкова, колкото да се увеличи количеството му 2-2,5 пъти. Тестото трябва да се постави на топло място.
Приготвяне на тестото
Бабите са казвали, че домакинята трябва да се облее с пот, докато меси тестото. След като всички съставки са заедно, трябва да го омесите. Някои хора правят това с миксер, използвайки специална приставка. Но е по-добре да усетите продукта с ръцете си. Трябва да се меси дълго време, защото тестото е тежко поради наличието на голям брой яйца и масло. За да шупне маята ще трябва да я наситите с въздух (да я омесите). След като тестото е добре омесено за 30-40 минути (нека това не ви плаши, но не е препоръчително да намалявате времето), можете отново да прехвърлите тестото на топло място, където да втаса.
Още: Църквата почита голяма светица на Бъдни вечер - ето кой има имен ден
Още: Какво е сумак и в коя ястия може да го добавим
С този бъркан козунак - никога няма да сбъркате
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Не само Бъдни вечер - ето какъв църковен празник е утре
Тестото за козунак не трябва да е много течно и не много твърдо, един от признаците за правилно тесто е, че когато се реже с нож, да не залепва по него.
За вкус към тестото по желание може да се добави: лимонова кора, бадеми, кардамон, канела, шафран, индийско орехче, розово или лимоново масло. В козунака трябва да има стафиди. Тази съставка се счита за основна, така че не я пренебрегвайте при никакви обстоятелства. За любителите на наситения цвят можете: добавете малко количество прахообразна куркума или шафран към тестото.
Козуначеното тесто трябва да почине поне три пъти. Според традицията тестото първо втасва, след добавяне на останалите продукти, тестото отново втасва наполовина или повече, след което отново се премесва (с ръце или шпатула), разпределя се на козунаци или се нарежда във форма и втасва отново преди печене. За да вдигнете равномерно тестото може да използвате дървена клечка за зъби - забождате я в самия център, след което изпичате козунака директно с нея и с нея проверявате готовността.
Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Формата за кекс трябва да се напълни с тесто до една четвърт или една трета от обема си, след като тестото втаса, не трябва да запълва повече от ¾ от формата. Формата се намазва с размекнато масло или се застила с намаслена хартия. Когато тестото във формата е втасало за последен път преди печене, трябва да се постави във фурната много внимателно, без да се клати и да се правят излишни движения.
Как да приготвим пухкав козунак за 1 час?
Печене на козунак.
Времето за печене на козунак зависи от големината му: до 1 кг - 30 минути, 1 кг - 45 минути, 1,5 кг - 1 час, 2 кг - 1,5 часа. Температура 180-200 градуса. За да предотвратите изгаряне, поставете съд с гореща вода на дъното на фурната. Когато горната част на продукта се запече, покрийте го с фолио. Готовността на козунака се проверява с дървена клечка - тя трябва да излезе от продукта напълно суха без тесто. След като проверите, ако тортата още не е готова, затворете вратата на фурната плавно, без резки движения.
След изпичане се изважда много внимателно, също без да се разклаща, от фурната, поставя се в чиния и се покрива с чиста кърпа. Ако козунака е висок, след като се извади от формата, трябва много внимателно да се постави на една страна върху кърпа, докато изстива, трябва внимателно да се оваля с тази кърпа няколко пъти, за да се заздравят страните и да не пада, преди да поставите козунака вертикално, уверете се, че дъното е охладено.