Черешова задушница е една от трите големи задушници. Всяка година тя се отбелязва на различна дата. Обикновено се пада май или юни месец. Задушниците се почитат в съботен ден.
Тази година Черешова задушница е на 11 юни, събота. Има поверие, че именно на този ден душите на мъртвите се спускат от небето и се нареждат около трапезата, за да могат да си вземат от храната, която е оставена там. Затова и на Черешова задушница винаги се оставя едно място около трапезата. Първата хапка не се изяжда, а се оставя на земята. Първата глътка вино не се отпива, а се излива на земята с думите „За Бог да прости“.
Има райони в страната, в които съседите разменят помежду си брашно и сол. Това се прави, за да могат греховете на покойника да се опростят.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Има още една традиция, свързана с Черешова задушница. Когато домакинята приготвя жито, кокошките в двора трябва да са първите, които да опитат от това жито. Смята се, че именно по този начин може да се предотврати смърт в семейството.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Когато се отива към гробището, е добре вратите и прозорците на дома да се оставят леко открехнати. По пътя трябва да се спазва мълчание, за да не се смущават мъртвите.
На Черешова задушница е прието да се раздават череши, жито, домашно приготвена питка и всякакви други сладки и соленки, които покойниците са обичали да похапват преживе.
Задушница 2022: Ето кога се падат 3-те най-големи Задушници тази година
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Спазвайте традициите и обичаите, свързани с Черешова задушница. Помнете ги и ги предавайте от поколение на поколение.