Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са симптомите и причините за Хашимото?

06 септември 2024, 12:38 часа

Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно състояние, при което имунната ви система атакува здрави клетки на щитовидната жлеза. Това е най-честата причина за хипотиреоидизъм. Някои фактори могат да причинят обостряне на вашите симптоми.

Още: Кой вид маймуни са известни като "горски човек"

Още: За размножаване на орхидеи - ето какво задължително трябва да знаем

Какви са симптомите и причините за обостряне на Хашимото

Конвенционалното лечение на хипотиреоидизъм, когато щитовидната жлеза не произвежда достатъчно тиреоиден хормон, е да се използва лекарство, наречено левотироксин, за да се замени липсващият тиреоиден хормон.

Това важи и за тиреоидита на Хашимото. Левотироксинът е синтетична версия на хормона на щитовидната жлеза.

Понякога фактори като стрес и други лекарства могат да повлияят на функцията на щитовидната жлеза или на усвояването на левотироксин. Това може да доведе до обостряне на симптомите на хипотиреоидизъм.

Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?

Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?

Прочетете, за да научите за обострянията на Хашимото, техните потенциални причини и много повече.

Причини за обостряне на Хашимото

Има различни неща, които могат да причинят обостряне на тиреоидит на Хашимото. Те могат да включват следните фактори.

Определени хранителни вещества

Някои хранителни вещества и минерали могат да повлияят на хората с тиреоидит на Хашимото. Те включват:

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 15 януари /валутен калкулатор/

Още: Защо се смята, че акулите никога не боледуват

Йод. Йодът е важен за функцията на щитовидната жлеза и е важно да се уверите, че вашата диета има достатъчно количество.

Селен. Селенът също е важен за щитовидната жлеза и липсата му може да повлияе на функцията на щитовидната жлеза. Въпреки това, обикновено можете да получите достатъчно селен в диетата си, така че добавките може да не са необходими.

Цинк. Недостигът на цинк също се свързва с хипотиреоидизъм. Едно проучване установи, че нивата на хормоните на щитовидната жлеза се подобряват при хора с гуша след добавки с цинк.

витамини. Недостиг на витамин D и витамин B12 са наблюдавани при хора с тиреоидит на Хашимото. Уверете се, че получавате достатъчно от тези витамини.

Лекарства и добавки

Някои лекарства и добавки могат да повлияят на вашето лекарство за щитовидната жлеза. Когато това се случи, може да не получавате правилната доза левотироксин и да изпитате обостряне.

Говорете с Вашия лекар, ако приемате някое от следните лекарства или добавки. Може да се наложи да ги приемате по различно време на деня от левотироксин или да коригирате дозата на левотироксин.

  • добавки с калций или желязо
  • антиациди
  • естрогени, като тези, използвани в противозачатъчни хапчета или в хормонална заместителна терапия
  • някои видове лекарства за понижаване на холестерола, като холестирамин и колестипол
  • рифампицин, антибиотик
  • сукралфат, лекарство за язва
  • лекарства за припадъци като фенитоин и карбамазепин
  • стрес

Стресът може да повлияе на щитовидната жлеза, като забави метаболизма на тялото ви. Когато функцията на щитовидната жлеза се забави по време на стрес, нивата на хормоните трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4) спадат.

Също така, може да не настъпи превръщането на хормона Т4 в Т3, което води до по-високо ниво на обратен Т3.

Стресът може да включва различни неща, включително:

емоционален стрес, като тези, свързани с взаимоотношения, работа или вашето здраве

физически стрес, като например заболяване, нараняване или операция

промени в живота, включително неща като бременност и менопауза

Как се лекуват пристъпите на Хашимото

Тиреоидитът на Хашимото, който причинява хипотиреоидизъм, се лекува с лекарство, наречено левотироксин. Това е синтетична версия на хормона на щитовидната жлеза, която помага да се заменят хормоните, които щитовидната жлеза не произвежда.

Правилната доза левотироксин е различна за всеки. Ако приемате правилната доза левотироксин, не трябва да изпитвате обостряне.

Тъй като различни фактори могат да повлияят на щитовидната ви жлеза, както и на ефективността на левотироксин, важно е нивата на щитовидната ви жлеза да се проверяват редовно. Тези фактори включват:

  • диета
  • лекарства
  • стрес

Трябва да проверявате нивата на щитовидната жлеза веднъж или два пъти годишно.

Какво представлява диета за Хашимото?

Кога да посетите лекар

Ако приемате левотироксин и започнете да изпитвате симптомите на пристъп на Хашимото, уговорете час при Вашия лекар. Може да се наложи да коригират дозата Ви.

Вашият лекар може да тества нивата на хормона на щитовидната жлеза, за да се увери, че получавате това, от което се нуждаете от текущата си доза левотироксин. След това те могат да използват резултатите от теста, за да решат дали трябва да коригират дозата Ви.

Понякога може да приемате правилната доза левотироксин, но все още да изпитвате симптоми. В този случай нещо друго може да причинява вашите симптоми. Вашият лекар може да работи с Вас, за да определи какво може да е това.

Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно състояние, което може да причини хипотиреоидизъм. Лекува се с лекарство, наречено левотироксин, което помага да се замени липсващият тиреоиден хормон.

Има някои фактори, включително специфични храни, хранителни вещества или лекарства, които могат да повлияят на ефективността на левотироксин. Това може да доведе до обостряне, при което изпитвате симптоми на хипотиреоидизъм.

Не забравяйте да посетите Вашия лекар, ако в момента приемате левотироксин и изпитвате симптоми на хипотиреоидизъм. Те могат да тестват нивата на хормоните на щитовидната жлеза, за да видят дали дозата на левотироксин трябва да се коригира.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес